Cestovat se dá i v důchodu. Praktické tipy pro seniory

Foto: Shutterstock.com

S postupujícím věkem může být cestování o něco složitější, ale na druhou stranu nemusí být věk žádnou překážkou ani v poznávání naší vlastní země, ani při objevování exotických zemí. Aby bylo ale cestování bezpečné i ve vyšším věku, vyplatí se dodržovat několik základních, přesto ale důležitých pravidel. Nejdůležitější ze všeho je nepodcenit přípravu.

Reklama

Zdraví na prvním místě

Mluvíme-li o zahraniční dovolené, mezi seniory patří k těm nejvíce oblíbeným destinacím kromě tuzemska především slunné Řecko, Itálie, Chorvatsko nebo také Španělsko. Nejvyhledávanější formou dovolené je potom ta plánovaná a organizovaná, s jasným cílem a předem připravenými plány na celou dobu pobytu.

I mezi seniory je ale zájem o exotické země jako je Zanzibar, Thajsko, Keňa atd. Ať už ale senioři vyráží kamkoliv, před cestou by měli zodpovědně zvážit svůj aktuální zdravotní stav a podle toho si vybrat konkrétní cestu i její náplň.

Posouzení zdraví před cestou by mělo být nedílnou součástí prevence před vznikem zdravotních komplikací. Samozřejmostí by měla být i všechna očkování, která jsou pro cílovou destinaci buď povinná, anebo doporučená. Poctivá příprava je tím správným způsobem, jak si užít dovolenou bez rizik. S věkem klesá imunita, a tak je dobré se zajistit ještě před cestou, nějaký ten čas dopředu.

Pojištění je samozřejmost

Cestovní pojištění by mělo být samozřejmostí pro každého, kdo se vydává do zahraničí a senioři nejsou výjimkou. Jeho vyřízení je tak nezbytnou součástí plánování cesty do zahraničí, bez ohledu na to, zda se jedná o jednodenní výlet nebo pobyt na delší dobu.

Pojištění zdraví je na prvním místě. Nejen, že může dojít k vážnějšímu úrazu, ale i jakákoliv nemoc, může znamenat nutnost návštěvy lékaře nebo dokonce hospitalizace. Pokud senior užívá léky, je třeba si je třeba zajistit si dopředu a v množství, které bude nezbytné po dobu pobytu.

Léky, které člověk užívá v České republice, se v zahraničí mnohdy prodává pod jiným názvem. Dohledávat je potom v zahraničí, nebo si je nechat předepisovat od místních lékařů bez pojištění by se člověku nemuselo krutě vyplatit.

Pojištění je hlavním opatřením ohledně možných zdravotních komplikací a veškerými případnými výlohami spojenými s náklady na ošetření. Proto se vyplatí jej započítat do svých rozhodnutí jako bod číslo jedna. Pojišťovny dnes standardně nabízí cestovní pojištění pro seniory šité důchodcům přímo na míru, vyplatí se jej využít.

Další užitečné tipy

Cestovatelé by si měli již před odjezdem zjistit, kde se v okolí jejich hotelu nachází lékárna, ordinace lékaře, ale i supermarket či jiné obchody. Vyhnou se tím zbytečnému hledání a bloudění, které – zvláště pokud se jedná o lékaře či lékárnu – může být hodně stresující.

Do telefonu je také dobré uložit si číslo na pojišťovnu, delegáta cestovní kanceláře, pokud je v místě přítomen, a také na nejbližší konzulát České republiky.

Cestování je nesmírně obohacující zkušeností v každém věku, byla by škoda alespoň občas někam nevyrazit!

Reklama