Cestou Vojty Náprstka

Výlet započneme u vlakové stanice Beroun. Trasa je dlouhá zhruba 20 km a fyzicky středně náročná. Půjdeme cestou Vojty Náprstka.

 

 

 

 

Od nádraží vykročíme po červené značce a budeme se jí držet až do konce našeho výletu. Prvním zastavením je po zhruba 10 km obec Svatý Jan pod Skalou. Nenechme si ujít prohlídku známého kostela, který je propojen se starým skalním kostelem, jeskyní poustevníka Ivana. V části jeskyně je zachována přirozená travertinová jeskyně, zdobená původní krápníkovou výzdobou. Hned vedle kostela u jeskyně vyvěrá silný pramen léčivé vody, Pramen svatého Ivana.

Odtud pokračujeme ke skále, dominantě obce. Je to pěkný výstup, při kterém se zadýcháme. Výhled za to ale stojí a my můžeme obdivovat krásy okolního Českého krasu.

Přicházíme k rozcestí Propadlé vody a dále na vrch Boubovou. Po tomto druhém výstupu víme, že nejhorší máme pro dnešek za sebou. Lesní cesta nás zavede k Bubovickému potoku a po chvíli i k Bubovickým vodopádům. Vodopády jsou dobře přístupné i po turistické značce. Leží přímo na Bubovickém potoce, který je po většinu roku zcela vyschlý. Vodopády jsou složeny z několika stupňů, nejvyšší dosahuje výšky 2 metry.

Odtud pokračujeme na hrad Karlštejn. Pokud se nám po výšlapech do strmých kopců bude chtít, můžeme si výlet prodloužit k zatopeným lomům v Mořině. Nemusíme dojít na Karlštejn a pod Bubovickými vodopády odbočíme na žlutou značku do známé trampské obce Srbsko. Občerstvit se zde můžeme v četných stylových hospůdkách a kaňonem podél Berounky si projít staré trampské cesty a vychutnat si atmosféru Českého krasu.

 

Reklama