Centrum aktivního stáří zahájilo zimní semestr výukových kurzů

Výukový kurz, Foto: ŽIVOT90

Přejete si aktivně využít váš volný čas? Chcete se naučit novým věcem? Centrum aktivního stáří organizace ŽIVOT 90 připravilo pro seniory zimní semestr výukových kurzů. O plánovaných aktivitách jsme si povídali s vedoucí Centra aktivního stáří Lucií Rybyšarovou.

Reklama

Kdy začíná zimní semestr a do jakých kurzů se budou moci senioři zapojit?

Zimní semestr v Centru aktivního stáří odstartujeme v pondělí 6. září. Lidé se mohou hlásit do pohybových, tvůrčích, počítačových, paměťových nebo jazykových kurzů. Přihlásit se mohou i po započetí kurzů, ale doporučovala bych příliš neotálet, protože kurzy se rychle plní.

V minulých semestrech se kurzy, u kterých to bylo možné převedly do online prostoru, jak to bude v aktuálním semestru, budou kurzy prezenční?

Většinu kurzů otevíráme v prezenční formě, víme že osobní kontakt lidem před pandemií velmi chyběl a doufáme, že se nezpřísní opatření, která by prezenční formu zase neumožňovala. Část kurzů ale poběží i online, konkrétně část jazykových a paměťové kurzy, protože máme klienty a klientky, kterým tato forma na dálku vyhovuje více, ať již z časových důvodů nebo protože nejsou z Prahy. Ze stejného důvodu necháváme online i některé jednorázové akce jako jsou přednášky.

Lucie Rybyšarová, vedoucí Centra aktivního stáří. Foto: ŽIVOT90

Jsou další věci, které se v pandemii osvědčily a plánujete v nich pokračovat i nadále?

Díky online kurzům jsme během pandemie nabízeli pomoc s připojením, instalací kamery a podobně, vypracovali jsme si na to detailní návody a zavedli jsme počítačovou poradnu. V té hodláme pokračovat i v aktuálním semestru, lidé mohou přijít s dotazy ohledně počítačů, tabletů nebo chytrých telefonů.

A co nějaké novinky?

Zareagovali jsme na poptávku a potřeby našich klientů. U spousty z nich se během pandemie zhoršil fyzický stav, hůře se pohybují, mají bolesti, a to vše kvůli tomu, že často více jak rok seděli zavření doma a nikam nechodili. Navýšili jsme proto počet pohybových kurzů a máme i novinky jako jógalates, což je cvičení, které spojuje prvky jógy a pilates nebo nordic walking. Procházky s hůlkami plánujeme organizovat v oblasti Butovic, a pokud bude dostatek zájemců, vytvoříme i dvě skupiny podle náročnosti. U těchto venkovních kurzů vidíme velkou výhodu v tom, že je bude možné provozovat i v případě zpřísněných opatření.

Velkou novinkou jsou ale také zrekonstruované prostory určené klientům a klientkám se zhoršeným zdravotním stavem. I tito klienti se mohou účastnit našich kurzů, ale mají zároveň zajištěný prostor pro odpočinek, soukromí a péči pečovatelky.

Za zmínku také stojí kavárna Karolínka, která sídlí v přízemí našeho domu. Otevírala sice už minulý rok, ale naši klienti neměli zatím tolik příležitostí ochutnat jejich kávu nebo zákusky, když byly kurzy zavřené. 

Reklama