Centrum aktivního stáří zahájilo zimní semestr výukových kurzů

Přejete si aktivně využít váš volný čas? Chcete se naučit novým věcem? Centrum aktivního stáří organizace ŽIVOT 90 připravilo pro seniory zimní semestr výukových kurzů. O plánovaných aktivitách jsme si povídali s vedoucí Centra aktivního stáří Lucií Rybyšarovou.

Kdy začíná zimní semestr a do jakých kurzů se budou moci senioři zapojit?

Zimní semestr v Centru aktivního stáří odstartujeme v pondělí 6. září. Lidé se mohou hlásit do pohybových, tvůrčích, počítačových, paměťových nebo jazykových kurzů. Přihlásit se mohou i po započetí kurzů, ale doporučovala bych příliš neotálet, protože kurzy se rychle plní.

V minulých semestrech se kurzy, u kterých to bylo možné převedly do online prostoru, jak to bude v aktuálním semestru, budou kurzy prezenční?

Většinu kurzů otevíráme v prezenční formě, víme že osobní kontakt lidem před pandemií velmi chyběl a doufáme, že se nezpřísní opatření, která by prezenční formu zase neumožňovala. Část kurzů ale poběží i online, konkrétně část jazykových a paměťové kurzy, protože máme klienty a klientky, kterým tato forma na dálku vyhovuje více, ať již z časových důvodů nebo protože nejsou z Prahy. Ze stejného důvodu necháváme online i některé jednorázové akce jako jsou přednášky.

Lucie Rybyšarová, vedoucí Centra aktivního stáří. Foto: ŽIVOT90

Jsou další věci, které se v pandemii osvědčily a plánujete v nich pokračovat i nadále?

Díky online kurzům jsme během pandemie nabízeli pomoc s připojením, instalací kamery a podobně, vypracovali jsme si na to detailní návody a zavedli jsme počítačovou poradnu. V té hodláme pokračovat i v aktuálním semestru, lidé mohou přijít s dotazy ohledně počítačů, tabletů nebo chytrých telefonů.

A co nějaké novinky?

Zareagovali jsme na poptávku a potřeby našich klientů. U spousty z nich se během pandemie zhoršil fyzický stav, hůře se pohybují, mají bolesti, a to vše kvůli tomu, že často více jak rok seděli zavření doma a nikam nechodili. Navýšili jsme proto počet pohybových kurzů a máme i novinky jako jógalates, což je cvičení, které spojuje prvky jógy a pilates nebo nordic walking. Procházky s hůlkami plánujeme organizovat v oblasti Butovic, a pokud bude dostatek zájemců, vytvoříme i dvě skupiny podle náročnosti. U těchto venkovních kurzů vidíme velkou výhodu v tom, že je bude možné provozovat i v případě zpřísněných opatření.

Velkou novinkou jsou ale také zrekonstruované prostory určené klientům a klientkám se zhoršeným zdravotním stavem. I tito klienti se mohou účastnit našich kurzů, ale mají zároveň zajištěný prostor pro odpočinek, soukromí a péči pečovatelky.

Za zmínku také stojí kavárna Karolínka, která sídlí v přízemí našeho domu. Otevírala sice už minulý rok, ale naši klienti neměli zatím tolik příležitostí ochutnat jejich kávu nebo zákusky, když byly kurzy zavřené. 

Reklama