I přestože jsme v kalendáři už jaro přivítali, zimní počasí nás nechce opustit. Snad brzy se dočkáme vyšších teplot, díky kterým budeme moci ukončit letošní topnou sezónu. Většina z nás vypne kotel a termostatický ventil, ten ale rozhodně nenastavujte na „vločku.“
Jakmile skončí topná sezóna vypínáme topení a na termohlavici nastavujeme symbol vločky. Na první pohled by se mohl zdát tento způsob správný, ale opak je pravdou. Úplným vypnutím termostatického ventilu může dojít k jeho poškození, respektive k opotřebení pružinky, která je jeho součástí. Ta otevírá a zavírá ventil. Pokud ventil na celé léto zavřeme, bude pružinka po celou dobu stlačená, což může vést k jejímu poškození. Jakmile si pak budete chtít v zimě zatopit, ventil už nemusí jít otevřít, a nezbude nic jiného, než ho ručně rozhýbat, nebo zcela vyměnit.
Jak nastavit termohlavici na léto?
V létě jsou kotle vypnuté, a tak se není nutné obávat, že radiátor bude hřát, pakliže je termostatický ventil zapnutý. Ideální proto je nastavit termohlavici na pětku, díky tomu máte jistotu, že do další topné sezóny nedojde k jejímu zatuhnutí a k trvalému poškození.
Dobré je také termohlavici čas od času vyčistit, tedy otřít prach, vysát či profouknout, ať čidlo správně reaguje na teplotu. Nezapomínejte totiž na to, že dlouhé větrání nutí termostatický ventil sepnout, zatímco vytopená místnost například troubou při nedělením obědu topení utlumí. Čidlo proto musí dobře fungovat.
A víte, jaké teploty v místnosti dosáhnete při určitém nastavení termostatického ventilu? Sněhová vločka by vám měla zajistit 6 °C, nastavení na jednotku vytopí místnost na 12 °C, na dvojku na 16 °C, na trojku na 20 °C, na čtyřku na 24 °C a na pětku na 28 °C. Zda těchto hodnot dosáhnete pomocí i vaší termohlavice si snadno ověříte domácím teploměrem.
Zdroj:Idealhome.co.uk