Boříme nejčastější mýty o křečových žilách

Pověr, předsudků a polopravd koluje celá řada. Mnoho mýtů se týká i křečových žil. Myslíte si, že křečové žíly jsou kosmetickou vadou? Trápí jen ženy, seniory a sportovce? Že křečové žíly, které vzniknou v souvislosti s trombózou nelze operovat? Pojďme si nejčastěji fámy vyvrátit.

Křečové žíly trápí zhruba 30 až 60 % populace. Ano, je pravdou, že k doktorům nejčastěji s problémem křečových žil přichází ženy a že jsou postiženy až dvakrát častěji než muži. Avšak pánové se velmi často zdráhají navštívit lékaře, a tak do ordinací přichází až, když už není zbytí.

Pravdou také je, že ve věku 55 až 64 let trápí křečové žíly každého druhého. Rozhodně se ale hrbolaté provazce namodralých žil nevyhýbají ani mladým lidem a dětem. Ve věku 18 až 24 let se s křečovými žilami setkává každý desátý a výjimkou není ani desetiletý pacient.

Křečové žíly (ne)jsou pouhou kosmetickou vadou

O křečových žilách si mnozí mylně myslí, že jsou jen kosmetickou vadou. Avšak není tomu úplně tak. Takzvané kmenové varixy je označení pro velké poškozené žíly a napovídají o selhání oběhu. Znamená to, že se v nich tok krve zpomaluje a dochází k městnání, což vede k rozšiřování žil. Stěny se tak mhou povolit a vytvořit boule. Další příznaky v podobě bolesti, otékání a křečí se dostavují velmi brzy.

Křečové žíly rozhodně nejsou kosmetickou vadou, pokud nedojde ke včasnému léčení, dochází k tvrdnutí kůže, což už je jen krůček od bércových vředů, žilní trombózy a plicní embolie.

Pokud někteří křečové žíly nazývají kosmetickou vadou, pak nejspíš mluví o zcela jiném problému, a to o takzvaných metličkách. Promodrávající drobné žilky se nachází na zevní straně končetin a nevyčnívají a lze je odstranit sklerotizací, což je injekční aplikace speciálního roztoku.

Křečové žíly a epilace (ne)jde dohromady

Jeden z častých mýtů je, že ten, kdo trpí na křečové žíly, by neměl používat epilační strojek. Způsob odstranění chloupků nemá žádný vliv na rozvoj varixů, máte-li k tomu dědičné sklony, pak je jedno, zda budete při holení používat žiletku, strojek, vosk nebo epilaci.

Pokud ale vaši rodiče trpěli křečovými žilami, pak je téměř ze 40 % pravděpodobné, že i vás tento problém potká. Proto je vhodné dbát na prevenci. Do jídelníčku zařadit hodně černého a červeného rybízu, nejrůznější druhy ořechů, rajčata, ředkvičky, pohanku, jáhly a brambory a používat měsíčkovou mast.

Jak odstranit křečové žíly?

Lidé se často řídí pravidlem: „Co nebolí, není nutné operovat.“ To, že kromě estetičnosti vám varixy nevadí, neznamená, že není potřeba s nimi nic dělat. Postupem času se problémy s žilami mohou nakupit a operace bude stejně potřebná. Bohužel v pokročilejším stádiu je náročnější a nese s sebou delší rekonvalescenci a horší výsledek.

Dnes už ale neexistuje pouze chirurgické odstranění, podle typu varixů se jich můžete zbavit například laserem, radiofrekvencí, mechanochemickou ablací nebo zmiňovanou sklerotizací. Ve všech případech dojde k odstranění příčiny, a tak recidiva je velmi malá. Vždy ale záleží na způsobu odstranění a na preciznosti diagnostiky a operátora. U bezchybných operačních zákroků je recidiva zhruba 5 až 10%.

Operovat je možné i křečové žíly po trombóze, i přestože si mnozí myslí opak. Po trombóze je operace navíc velmi žádoucí, protože díky ní můžete předejít dalším závažným komplikacím.

 

 

Reklama