Boreč, tajemná kouřící hora

V Českém středohoří, západně od Lovosic mezi obcemi Režný Újezd a Boreč, se vypíná tajemná kouřící hora Boreč 446 m n. m. V letním období je to jen obyčejný zalesněný kopec, kterých je v Českém středohoří několik desítek, ale v zimě, když je mráz, z hory stoupá bílý dým. V mrazivém počasí je úchvatný pohled na zdejší zasněženou krajinu a horu, ze které stoupá kouř.

Proč v zimě stoupá z hory kouř, se doposud nepodařilo objasnit

Dříve se lidé domnívali, že jde o projev dohasínající sopečné činnosti. Bylo by to sice pěkné mít taky u nás činnou sopku, ale proč by se její činnost projevovala pouze v zimě a nikoliv taky v létě? Další teorie hovoří o zdroji termálních vod někde v nitru vyvřelé horniny. Na tom by mohlo něco být, ale v širokém okolí se nikde teplé termální prameny nevyskytují.

Vědci se dnes kloní k názoru, že se jedná o mikroexhalaci, neboli vyvěrání teplého a vlhkého vzduchu.

Na vrcholu kopce a jeho svazích se nacházejí četné pukliny, které vedou hluboko do nitra hory. V nich se udržuje vzduch o teplotě nejméně 11 stupňů celsia, který v mrazech vyvěrá na povrch. Za mrazivých dnů je totiž rozdíl mezi teplotou vzduchu na povrchu hory a v puklinách více než 20 stupňů celsia. Taky vlhkost vzduchu v puklinách je za mrazivých dnů až dvojnásobná. V okolí puklin země nezamrzá a nedrží se zde ani sníh, takže zde i v mrazech můžete najít zajímavý mikrosvět mechu a hmyzu. Je to však zase pouze teoretická úvaha, ale proč v zimě stoupá z hory kouř, to se dodnes spolehlivě nepodařilo objasnit.

Jestliže se vypravíte na horu Boreč v mrazivém počasí, vezměte si teplé oblečení a hlavně dobrou a pevnou obuv, neboť je zde kluzko. Z Režného Újezdu od kapličky vede na horu naučná stezka. Je značená zeleně a z informačních tabulí na trase se mnoho dozvíte o tajemné hoře Boreč a dalších zvláštnostech zdejší vzácné a svérázné přírody.

Reklama