Blíží se přezouvání pneumatik: Proč neriskovat jízdu na letním dezénu?

zdroj: pixabay.com

Za deset dní opět nastane povinnost mít na vozidlech zimní pneumatiky. Přečtěte si, za jakých okolností jsou zimní pneumatiky povinné, jak vysoké hrozí pokuty za nedodržení zákona a hlavně, proč není radno jezdit v zimě s letním vzorem pneumatik.

Reklama

Zákon o pozemních komunikacích udává povinnost mít na voze zimní pneumatiky v období od 1. listopadu do 31. března za podmínek, kdy se na silnici nachází souvislá vrstva sněhu, ledu nebo námrazy. Dále jsou zimní pneumatiky povinné za okolností, kdy vzhledem k povětrnostním podmínkám lze předpokládat, že se během jízdy může na pozemní komunikaci vyskytovat souvislá vrstva sněhu, ledu nebo námraza.

Za porušení zákona hrozí řidičům bloková pokuta až do výše 2 000 Kč. Samotné zimní pneumatiky ale nestačí. Mnoho řidičů si totiž nehlídá minimální hloubku dezénu, která je pro osobní automobily 4 mm. U nákladních automobilů nesmí hloubka dezénu zimních pneumatik klesnout pod 6 mm. Rychlou kontrolu hloubky dezénu lze provést pohledem na takzvaný indikátor opotřebení TWI, který naleznete v hlavní drážkách po celém obvodu pneumatiky.

Pozor na značku zimní výbava

Na svých cestách především do horských oblastí se můžete setkat se značkou „zimní výbava“, jenž označuje silniční úseky, na kterých je nutné mít zimní pneumatiky od 1. 11. do 31. 3. vždy bez ohledu na počasí a stav vozovky.

Značka zimní výbava, zdroj: Ministerstvo dopravy ČR

Vlastnosti zimních pneumatik

Určitě zimní období nepodceňujte a nedejte na tvrzení, že jezdíte jen svátečně, a že jízdu zvládnete i na letních pneumatikách. Už dávno neplatí pravidlo, že se zimní pneu liší jen vzorkem. Zimní pneumatiky jsou speciálně zkonstruované, aby co nejlépe odváděly vodu a rozbředlý sníh z povrchu pneumatiky a tím zajišťovaly optimální kontakt s vozovkou. Důležité je také složení směsi, ze které je pneumatika vyrobená. Zimní pneumatiky oproti letním neztrácí svou pružnost při nízkých teplotách. Díky tomu jsou stále pružné a zajišťují efektivní kontakt s vozovkou.

 Pravidla bezpečné jízdy

Mějme na paměti, že zimní obutí nedělá z našeho vozu nezdolatelnou pevnost, která nás ochrání před nehodami na sněhu a náledí. V zimním období je více než kdy jindy nutné přizpůsobit svou jízdu povětrnostním podmínkám a být co nejvíce opatrní a obezřetní.

V zásadě neděláme zbytečné prudké pohyby. Neškubeme s volantem, prudce nepřidáváme plyn ani riskantně nebrzdíme. Všechny tyto prudké manévry snadno přihodí nekontrolovaný smyk.

V zimě ubereme na plynu a jezdíme pomaleji než v létě. Zachováme také větší odstup od auta jedoucího před námi. Dáváme pozor na dobrzďovaní u křižovatek. Musíme počítat s větší brzdnou dráhou a také možností smyku při náhlém brzdění.

Buďte při řízení opatrní a zbytečně neriskujte.

Reklama