Bílý ocet na úklid domácnosti. Připravte si univerzální čisticí prostředek za pár korun

Bílý ocet je nedoceněný zázrak, který si poradí s úklidem celé domácnosti. Pomůže vyčistit připálené hrnce, zbaví vás nepříjemného zápachu v lednici, odstraní nevzhledný vodní kámen a vyleští skla, okna i zrcadla. Jak s bílým octem při úklidu pracovat a jak si vyrobit univerzální čisticí prostředek za pár korun?

Když se řekne ocet, každý si vybaví nevábnou vůni, jenže za pomoci esenciálního oleje lze z bílého octu udělat příjemně parfémované univerzální čistidlo s dezinfekčními účinky. Využijete ho v kuchyni, v koupelně i ve všech dalších místnostech vaší domácnosti. V kombinaci s jedlou sodou a kyselinou citronovou pak zvládnete i ty největší nečistoty.

Jak vyrobit univerzální čisticí prostředek? Naředíme bílý ocet s vodou v poměru 1:4 a přidáme pár kapek esenciálního oleje nebo slupky citronu, pomeranče, větvičku rozmarýnu či hřebíček.

Jak využít bílý ocet v domácnosti?

V kuchyni bílý ocet využijete na vyčištění kávovaru i rychlovarné konvice, od špíny a bakterií vám pomůže u mikrovlnné i klasické trouby a dřezu. Je skvělým leštidlem, bez problémů nahradí klasické lešticí prostředky do myčky a dokonale umyje okna, zrcadla a další skleněné povrchy. Jako dezinfekční prostředek lze využít bílý ocet při čištění odpadkového koše a lednice.

Ocet je také považován za přírodní repelent, zbaví vás tak mravenců i mušek octomilek. Vyzraje na vodní kámen v koupelně i nevzhledné usazeniny v toaletě. Pakliže bílý ocet nalijete do pračky, poslouží vám jako skvělé bělidlo.

Jak vyčistit mikrovlnku? Do misky nalijte bílý ocet, přidejte plátky citronu a dejte ji na 3 minuty do mikrovlnné trouby. Nečistoty setřete houbičkou.
Jak vyčistit plech na pečení? Bílý ocet nastříkejte na plech, posypte ho jedlou sodou a čistěte půlkou citronu. Poté vše smyjte vodou.
Jak vyčistit vodní kámen v koupelně? Připravte si roztok z 1 litru teplého bílého octa a 3 lžic kyseliny citronové. Namočte hadřík a obalte s ním místa, kde vás vodní kámen trápí.
Jak vyčistit vodní kámen v toaletě? Do mísy nasypte 2 lžíce kyseliny citronové a zalijte teplým bílým octem. Nechte působit a poté vezměte starou houbičku na nádobí a vodní kámen vydrhněte.
Jak si připravit aviváž  Ohřejte zhruba 500 ml bílého octa a nasypte do něj hrnek kyseliny citronové, nechte rozpustit a přidejte pár kapek esenciálního oleje.
Jak vyčistit troubu? Připravte si směs z hrnku jedlé sody, pár kapek prostředku na mytí nádobí a 100 ml bílého octa, za pomoci hadříku naneste směs na povrch trouby a vyčistěte.

Zdroj: healthline.com

Reklama