Barokní perla Vysočiny

Zámek Jaroměřice nad Rokytnou patří k nejrozsáhlejším zámeckým stavbám v České republice. Své největší slávy dosáhl v 18. století za vlády Questenberků. Onehdy měl zámek svou vlastní kapelu složenou převážně z řad služebníků. Hlavním kapelníkem byl František Václav Míča, jež je autorem první česky zpívané opery.

 

V dnešní době jsou Jaroměřice nad Rokytnou již po několik let hostitelem významného mezinárodního hudebního festivalu Petra Dvorského. Na letošním ročníku přivítá příznivce festivalu vzácný host. Fandové se mohou těšit na pěvkyni Kiri Te Kanawa, která v České republice není tolik známá a zavítá zde vůbec poprvé ve své kariéře. Kiri Te Kanawa se ve světě proslavila například tím, že zpívala na svatbě prince Charlese a princezny Diany.

Kromě kulturních akcí uchvátí zámek návštěvníky svou nádhernou architekturou, perfektně upravenými přilehlými francouzskými zahradami a k nim přiléhajícím rozlehlým anglickým parkem. Romantickou atmosféru a fotogeničnost zámku dodává klikatící se říčka Rokytná.

V nabídce zámku jsou tři prohlídkové trasy. Zámek je mimo jiné dějištěm mnoha svatebních obřadů, protože si na tomto romantickém místě rozhodne říci své „ano“ četný zástup budoucích manželů.

Samotné město Jaroměřice nad Rokytnou není nikterak veliké, proto prohlídka zabere jen několik málo hodin. Návštěva zámku se však dá spojit s poznáním okolních památek, kterých se zde nachází opravdu hodně, např. Židovská čtvrť v Třebíči, která je na seznamu Unesco, krásné zámky v Náměšti nad Oslavou nebo v Moravských Budějovicích, hrad Bítov a mnoho dalších.

 

Reklama