Banán pomáhá v boji proti nadváze, depresím, kocovině i vysokému krevnímu tlaku

Máte rádi banán? Pak budete jistě rádi, když vám povíme, že toto žluté exotické ovoce je velmi zdraví prospěšné. Pomáhá na deprese, popáleniny, trávení, menstruační bolesti, anémii i kocovinu. Pojďme se na účinky banánu podívat trochu blíže.

Banán obsahuje tři přírodní cukry, a to cukrózu, fruktózu a glukózu, která je kombinovaná s vlákninou. I proto představuje banán okamžitou dávku energie. Kromě toho ale banán pomáhá v boji proti mnoha dalším neduhům.

Díky látce zvané tryptofan je banán skvělým bojovníkem proti depresím. Tento druh proteinu se v těle přemění na serotonin, který zlepšuje náladu. Člověk se tak cítí více uvolněný, odpočatý a šťastnější. Náladu pomáhá zlepšit i vitamín B6. Ten zas reguluje hladinu glukózy v krvi.

Dále banán ocení ženy při menstruačních bolestech a díky vysokému obsahu železa je dobrým pomocníkem i v případě anémie. Také lidé s vysokým krevním tlakem by měli banán snídat, obědvat a večeřet. Ve sladkém tropickém ovoci je totiž hodně potasia a málo soli.

Banán zlepšuje paměť a pomáhá člověku udržet si ideální váhu

Vědci v jedné americké škole dávali 200 studentům po dobu zkoušek banán třikrát denně. Z výzkumu bylo dokázáno, že studenti, kteří dostávali banány, byli mnohem soustředěnější a bystřejší.

Jiná studie zas dokázala, že banány je vhodné jíst v případě, že trpíte nadváhou či obezitou. Práce pod tlakem mnohé nutí jíst čokoládu a brambůrky, pokud si ale dáte banán s vysokým podílem uhlohydrátů, pak cukr v těle udržíte na správné hladině a chuť na nezdravé pochoutky vás přejde.

Jestliže se už nějaký ten pátek snažíte přestat kouřit, dejte si také banán. Vitamíny B6 a B12 vám pomohou vyrovnat se s nedostatkem nikotinu.

Banánové slupky nevyhazujte. Ocení je vaše podrážděná pokožka

Tropické ovoce obsahuje velmi mnoho vlákniny, která napomáhá v činnosti trávicího traktu. Stejně tak banány dobře fungují jako přírodní antacid v těle. Trápí-li vás tak pálení na srdci, dejte si banán, máte-li ranní bolesti, pak si i vy dejte banán.

Kromě samotného banánu mají blahodárné účinky také slupky. Ty využijete především po bolestivém komářím bodnutí nebo při podrážděné a popálené pokožce. Často jsou banánové slupky používány také jako přírodní metoda na odstranění bradavic.

V neposlední řadě banán ocení lidé se žaludečními vředy. Ovoce dokáže neutralizovat nadměrnou kyselinu a snižuje podráždění tím, že jemně obalí stěny žaludku.

Reklama