Bakterie v naší domácnosti

Tak jako všude, i v našem domácím prostředí, žijeme spolu s různými druhy bakterií. Vyhnout se jim nemůžeme. Některé jsou neškodné, ale jiné mohou mít nepříznivý vliv na naše zdraví.

 

Reklama

 

 

Za normálních okolností se lidský imunitní systém dokáže proti „potvůrkám“ docela dobře bránit. Jiná situace je u malých dětí, nemocných, starších lidí nebo osob s oslabenou imunitou. V tomto případě je na místě nutná zvýšená hygiena.

Abychom omezili přemnožení bakterií v domácnosti, je potřeba dodržovat určitá hygienická pravidla. Pouze běžný úklid, kdy vytřeme podlahu saponátem a prachovkou se zbavíme vrstvy prachu, nestačí. Celkově musíme dbát na to, aby v domácnosti nezůstávaly zbytky jídla, každý den vynášet odpadky, měnit často houbičku na nádobí, utěrky, ručníky a osušky.

Každý si myslí, že nejvíce bakterií je na toaletě. Ovšem není to pravda. Nejvíce se jich totiž vyskytuje v kuchyni. Přinášíme zde potraviny rovnou z obchodů, kde se na samotných obalech vlivem manipulace při vybalování zboží (vložením do nákupního košíku a vyložením na pás) obaly snadno kontaminují. Na potraviny sáhne prodavač, který je v kontaktu s kupujícími, dotýká se bankovek, které jsou velkým zdrojem bakterií. Nakoupené zboží přivezeme domů, naskládáme na kuchyňskou linku a pak uložíme do spíží, lednic, skříněk, kde se nevítaní hosté mohou množit.

Lednice představuje ráj pro bakterie, a proto je nutné o ni pravidelně pečovat a vymývat ji například octovým roztokem. V prkéncích na krájení se jim také dobře daří. Je dobré vyčlenit prkénko na maso a na zeleninu. Ovšem nejvíc  bakterií se nachází v houbičce na nádobí a na kuchyňském dřezu. V houbičce je teplo, vlhko a zůstávají v ní zbytky jídla. V případě, že používáte jednu asi týden, máte v ní skoro 1 milión bakterií, což je dokonce více než v odpadkovém koši. Měnit houbičku, až když zapáchá nebo se dokonce rozpadá, je špatně! Je dobré dbát na pravidelnou a častou výměnu.

Kde na nás číhají další bakterie?

klávesnice počítače – jsou plné bakterií a špinavé i v případě, že je používáte jen vy sami. Jak si pomoci? Denně klávesy očistit antibakteriálním ubrouskem.

mobilní telefon – nosíme jej všude s sebou a snadno se může kontaminovat. Přikládáme jej k ústům a tím je nákaza kapénkové infekce snadnější. Proto je pravidelně otíráme vlhčenými ubrousky s desinfekčním účinkem.

záchod – je to k neuvěření, ale zde se bakterie vyskytují v tom nejmenším množství. Je to dáno tím, že ze strachu se o čistotu toalety staráme nejpečlivěji. Nesmíme zapomenout nejen na prkénko, ale také WC kartáč a splachovadlo.

klika u dveří – a to hlavně na veřejných místech, protože se jí dotýká velké množství lidí. Nezbývá než si opravdu pořádně ruce mýt.

vana a sprchový kout – i když nám slouží k mytí, je semeništěm velkého množství bakterií, které mohou být příčinou kožních infekcí.

odpadkový koš – házíme do něj mnoho věcí včetně zbytků jídla, které jsou živnou půdou pro různé bakterie. A proto koš pravidelně vynášíme a nádobu pečlivě umyjeme vhodným desinfekčním přípravkem.

kartáček na zuby – mezi štětinami se udržují bakterie až 48 hodin a proto po měsíci užívání bychom měli vždy kartáček vyměnit za nový.

ložní prádlo – tito nevítaní hosté se  tam mají, následkem vlhkosti a tepla, jako v ráji a velmi snadno se množí. Je proto dobré ho měnit každý týden anebo jednou za 14 dní určitě.

ruce –  dotykům a saháním na různé předměty nezamezíme. Mějte ale vždy na paměti si je důkladně umýt mýdlem před jídlem a to minimálně 20 sekund v teplé vodě.

 

Reklama