Babské rady nad zlato

Říká se, že dobrá rada je nad zlato. Ještě lepší rada je však ta, která je již praxí ověřena. Přinášíme vám tedy pár babských rad, které zaručeně fungují. Možná jste pár z nich již využili o vánočním úklidu. Pokud však ne, inspirujte se a případné úklidové nedostatky můžete ještě napravit.

 

1. Obnovený lesk skleničkám

Ne vždy skleničky mají ten správný lesk, jaký bychom si přáli mít. Proto lesk vašim skleničkám vrátíte, když je opláchnete v citronové vodě.

2. Odstranění mastného fleku

Snad každému se již stalo, že při vaření prskal olej až na zeď. A jak se nejlépe zbavit toho mastného fleku? Stačí jeden den potřít flek silnou vrstvou křídy a druhý den pak je křídou oprášit.

3. Obnovení barvy na koberci

Rádi byste oživili barvu vašeho koberce? Pak vyzkoušejte zaručený tip v podobě namočeného hadru v aviváži se solí.

4. STOP zápachu

Z vody a jedlé sody vytvořte kašičku, kterou pak nechte v otevřené misce. Ať už ji dáte do ledničky či kamkoliv jinam, uvidíte, že zápachu se zbavíte raz dva.

5. Proti prskání oleje

Smažíte tolik oblíbené řízky vaší rodině a zase máte fleky od oleje všude kolem. Přidejte do oleje špetku soli a prskání bude konec.

6. Cín a plech

Proti znečištěným předmětům z cínu a plechu tu máme pro vás také dobrou radu. Zkuste je vyčistit v bramborové šťávě.

7. Porcelán

Chcete-li mít váš letitý porcelán jako nový, pak ho čistěte směsí křídy a vody.

8. Dubové dřevo

Pro vyčištění vašich skříní z dubového dřeva použijte pivo s cukrem.

9. Připálený tuk

Snad každému se již stalo, že se jeho kuchyní linul zápach připáleného tuku. Chcete-li se ale takovému „smradu“ vyhnout, pak si do pánve přidejte trochu petrželové natě.

10. Dřevěné prkénko a bílé prádlo

Toužíte-li mít vaše dřevěné prkénko jako nové, pak ho vyčistěte solí nebo citrónovou vodou. Tak samo citrónovou vodou docílíte i dokonalé bělosti vašeho prádla.

11. Cédéčko

Také máte na vašem poškrábaném CD uložené fotky a dokumenty, o které byste neradi přišli? Pak stačí vložit CD na chvíli do mrazáku a dostanete z něho vše uložené.

12. Citrón do trouby i do myčky

Stejně tak jako nepříjemného zápachu v troubě, tak i v myčce se zbavíte citrónovou kůrou. A díky šťávě vymačkané z citrónu docílíte i lesku vašeho nádobí.

13. Zašlé stříbro

Pokud vám zašly vaše stříbrné řetízky, náramky a prstýnky, pak je namočte do kyselého mléka nebo je s kusem alobalu zalijte horkou vodou a přidejte do ní sůl.

14. Mrazák

Nemáte samoodmrazovací mrazák? Nezoufejte. Stačí váš mrazák potřít olejem a už se nebude tolik zanášet ledem.

15. Pryč se žvýkačkou

Sednout si do smůly je smůla, stejně tak ale sednout si do žvýkačky. Chcete-li se zbavit žvýkačky na vašem oblíbeném oblečení, pak ho dejte do mrazáku a uvidíte, že žvýkačka se snadno seškrábne.

 

 

Reklama