Babička alkoholička aneb Jak poznat, že máte problém s pitím?

Alkohol je metla lidstva. Někteří si dají skleničku jednou za čas na rodinné oslavě, jiní si dopřávají alkoholu dosyta každý den. Závislost na alkoholu vzniká postupně, mnohdy si jí ani okolí nemusí všimnout. K závislostem jsou obvykle náchylnější ženy, především pak v době smutku.

Nejčastěji mají ženy sklony k pití v době, kdy jim děti vylétnou z hnízda. Stejně tak útěchu ve sklence alkoholu hledají ženy po padesátce, které přišly o zaměstnání. Ještě o něco starší dámy se pak k závislosti dostanou často kvůli smrti svého životního partnera.

K pití často dožene ženy i rozvod, finanční problémy a pocit samoty. Životních situací, které mohou člověka dovést do alkoholových spár, je nespočet. Občas za to mohou také genetické predispozice a vzor v rodině. Pakliže měl sklony k alkoholismu váš otec či matka, můžete podlehnout této závislosti i vy sami.

Jak poznat, že máte problém s alkoholem?

Muži se obvykle k závislosti na alkoholu propijí před očima ostatních, vysedáváním s přáteli v hospodě. Ženy většinou popíjí sami v tichosti doma.

Dopřát si kvalitní víno k dobré večeři, dát si pivo v létě na zahrádce nebo si připít něčím tvrdším na narozeninové oslavě, z nikoho alkoholika ještě nedělá. Něco jiného ale je, když už ráno začínáte panákem, přes den vypijete několik piv a večer uléháte s lahví vína.

Jestliže máte o sobě pochybnosti, dejte pozor na varovné signály, které by z pochyb mohly udělat skutečnost. Máte výpadky paměti, když se opijete? Naznačovalo vám okolí, že byste mohli mít problémy s pitím? Nedělá vám problém dát si skleničku přes den? Jakmile vystřízlivíte, přichází na řadu výčitky svědomí? Máte vždy důvod, proč dnes opět pít? Otevíráte láhev alkoholu potají?

Pokud jste odpověděli na otázky „Ano,“ je na čase se postavit závislosti čelem a vyhledat odbornou pomoc.

Co způsobuje nadměrné pití alkoholu?

Alkohol je jed, jeho nadměrná konzumace zvyšuje riziko rakoviny prsu. Kromě toho pití poškozuje srdce a cévy, mozkové buňky a kornatění tepen a cév. Dokonce přes 300 lidí ročně se potýká s otravou z alkoholu.

Doporučená dávka alkoholu je pro ženy stanovena na 16 g za den, takové množství odpovídá 2 dcl vína nebo 0,5 l piva.

Reklama