Babiččiny finty na úklid

Naše babičky uklízely s pomocí látek na přírodních bázích. Se špínou a bakteriemi si poradily stejně dobře, jako dnešní „chemické prostředky“. Co tedy při úklidu můžeme úspěšně využít i dnes? Zkuste recepty našich babiček.

 

Reklama

 

Ocet – je při úklidu číslo jedna. Vyčistíte s ním veškeré skleněné plochy, ideální je k dezinfekci podlah a obkladů v kuchyni i koupelně, k odstranění vodního kamene z koupelnových armatur i rychlovarné konvice, k leštění oken a zrcadel. Pomůže vám se zápachem v lednici i s nečistotami na sklokeramické desce. Můžete jej použít i na znečištěné tapety.

Citron – štvou vás vodní skvrny na skle nebo umyvadle? Zbavte se jich pomocí citronové kůry. Citron má podobné využití při úklidu jako ocet a může jej nahradit. Dá se použít i na klasický porcelán k navrácení lesku skleněnému nádobí, k leštění kachliček i baterií.

Soda– k čištění kuchyňského nádobí (včetně připálených hrnců), ke změkčení vody a bělení tkanin.

Kávová sedlina vlijte ji do odpadu. Sedlina absorbuje pachy a pomůže odstranit usazené tuky.

Prášek do pečiva – spárám mezi dlaždičkami dodá opět bělostnou barvu kaše z prášku do pečiva a vody. Touto směsí stačí spáry natřít, nechat hodinu působit a opláchnout studenou vodou. Přidaný do posledního máchání záclon dodá záclonám pevnost a sněhobílou barvu.

Sůlv kombinaci s citrónem, nebo olejem je výborné čistidlo. Samotná sůl čistí skvrny od krve, rzi, čaje, piva a má i lehce bělící účinky.

Jedlý olej – smíchaný se špetkou soli k čištění povrchů nábytku.

Černý čaj – k mytí lakovaných podlah.

Peroxid – dokonalý dezinfekční prostředek, ničí bakterie, viry a některé plísně, odstraňuje skvrny od kávy, čaje, vína a ovoce.

 

A na závěr ještě jeden tip:

Jestliže máte usazeniny vodního kamene na vodovodní baterii, budete potřebovat papírový ubrousek, ocet, gumičku a igelitový sáček. Navlhčený ubrousek v octě dejte do sáčku. Pak jej navlékněte na baterii a upevněte důkladně gumičkou tak, aby dovnitř nepronikal vzduch. Ponechte to tak několik hodin podle míry zanesení. Pak stačí jen sáček odstranit a letitá baterie se bude blýskat jako nová.

Samozřejmě, že existují i další látky a postupy ověřené mnoha generacemi hospodyněk. Zkuste tedy pro jednou vyměnit vaše chemické čističe za ty přírodní. Uvidíte, že úklid s nimi bude obdobný a navíc vás může hřát dobrý pocit, že jste nezatížila životní prostředí dalšími chemikáliemi.

Reklama