Aktivní stáří i během koronaviru: Čím se zabavit, rozptýlit a vzdělávat?

Ilustrační obrázek, zdroj: pixabay.com

Nucená izolace je velkou zkouškou pro celou společnost. Všichni se musíme přizpůsobit nové realitě. Především pokud jste byli zvyklí na venkovní skupinové aktivity a časté návštěvy. Naštěstí existuje spoustu možností, jak se zapojit do společenského života.

Reklama

Organizace ŽIVOT 90 se již 30 let snaží pomáhat osamělým seniorům a seniorkám, kterých je v České republice více než půl milionu. Před koronavirovou krizí se mohli účastnit řady zajímavých akcí, setkání, přednášek či divadelních představení, což se samozřejmě s příchodem pandemie zkomplikovalo. Řada aktivit se však přesunula do on-line prostoru, čímž se organizace snaží ukázat, že aktivní mohou starší lidé být i v těchto ztížených podmínkách.

Rozvoj jazykových znalostí a paměti

„Nabízíme například on-line jazykové kurzy, do nichž se může přihlásit každý, kdo má zájem o angličtinu, němčinu, polštinu, k dispozici máme výuku pro začátečníky i pokročilé. Senioři a seniorky si tak mohou rozšířit vzdělání a zároveň být v kontaktu s jinými lidmi,“ představuje jednu z aktivit vedoucí Centra aktivního stáří při organizaci ŽIVOT 90 Lucie Rybyšarová. Kromě jazykových kurzů se senioři a seniorky mohou přihlásit do kurzu tréninku paměti, v němž se seznámí s paměťovými technikami a osvojí si způsoby efektivnějšího učení.

„K těmto aktivitám je samozřejmě potřebný počítač a připojení k internetu, s připojením se a přístupem k aplikacím však účastníkům rádi pomohou naši vyškolení odborníci. Ti, kteří nejsou až tak technicky zdatní, se tedy nemusí obávat, že by byli z kurzu vyloučeni,“ říká Lucie Rybyšarová. S tréninkem paměti ale mohou pomoci i křížovky, sudoku a další formy luštění, které rozvíjí mozek.

Pohyb na čerstvém vzduchu

Kromě rozvoje znalostí je však důležité se soustředit i na fyzickou aktivitu, pokud to zdraví seniorů a seniorek dovolí. Ačkoliv je volný pohyb na veřejnosti omezen, přísun čerstvého vzduchu je nezbytný pro zdraví každého z nás. „Jestliže mají senioři a seniorky možnost, měli by se každý den vydat ven na alespoň krátkou procházku, samozřejmě za dodržování všech nezbytných opatření. Pobyt na čerstvém vzduchu ve spojení s mírnou fyzickou aktivitou může totiž mít pro jejich zdraví velmi velký přínos. Dobré je soustředit se i na změnu malých návyků, například vyměnit jízdu výtahem za chůzi po schodech, samozřejmě pokud to zdraví dovolí,“ doporučuje vedoucí Centra aktivního stáří.

Cvičení i z pohodlí domova

Fyzickému pohybu se mohou věnovat i ti, kteří nemají možnost jít ven na procházku. V současné době existuje na internetu mnoho videí a cvičebních programů, které mají často i zdravotní charakter a mohou předcházet nebo ulevit od bolesti, jejich výhodou je, že je lze vykonávat z pohodlí domova. „Někdy stačí vytvořit si cvičební rutinu ve formě protažení, které pomůže tělu s uvolněním, rozprouděním energie a s vyplavením endorfinů, které zajistí dobrou náladu. My jsme například vytvořili seriál Cvičením proti bolesti, který je dostupný na Youtube nebo na DVD a který je dobrým průvodcem pro domácí cvičení,“ říká Lucie Rybyšarová.

Kultura přes počítač

Omezení se dotklo i kulturních akcí, které pro řadu lidí měly velký význam, většina institucí však své akce přenesla do on-line prostoru. Každý tak nyní má možnost virtuálně navštívit například koncert České filharmonie z pohodlí svého domova. „Kulturní akce v on-line podobě mohou pro řadu seniorů a seniorek představovat naopak výhodu. Mohou tak zhlédnout představení divadel a dalších institucí z druhého konce republiky, aniž by se na toto místo museli složitě dopravit. Získají tak náplň dne a kulturní zážitek v jednom,“ komentuje možnosti kulturního vyžití Rybyšarová.

Senior telefon

Každý, kdo se ocitl v tíživé situaci, se kterou si neví rady, se může obrátit na linku důvěry, kterou organizace ŽIVOT 90 provozuje. „Naše linka důvěry Senior telefon je k dispozici nepřetržitě a je bezplatná. Využít ji mohou všichni, kdo mají strach, úzkosti, cítí se osamělí, ale i ti, kteří potřebují informace nebo praktické rady. Linku navíc může využít i ten, kdo se o seniora nebo seniorku stará a potřebuje pomoc nebo poradit v otázkách péče,“ doplňuje Lucie Rybyšarová, vedoucí Centra aktivního stáří při organizaci ŽIVOT 90.

Reklama