Akné v dospělosti: Co ho způsobuje a jak se ho zbavit?

Zdroj: Pixabay.com

Akné není jen doménou puberťáků. Trápí i mnoho žen a mužů ve zralém věku. U nich za akné nejčastěji může genetika, špatné stravování a nevhodné kosmetické produkty. U žen pak ještě hormonální vlivy. Jak se zbavit v dospělosti nevzhledných pupínků?

Reklama

Akné je onemocnění mazových žláz, nejčastěji postihuje náctileté, a to bez rozdílu pohlaví. V pozdějším věku pak mnohé trápí už jen přibývající vrásky. Přesto se ale najdou tací, kteří s pupínky bojují i v dospělosti. Podle dermatologů je akné ve vyšším věku stále častějším jevem. Ucpané póry jsou jednoznačně i otázkou genetiky. Mnohdy ale postačí, když se zaměříte na používanou kosmetiku, stravu a vnější vlivy.

Akné trápí ženy s mastnější pokožkou, které dlouhodobě používají nevhodnou kosmetiku, může se jednat například o příliš hutné krémy.  Máte-li pocit, že vám přípravky nesedí, poraďte se o jejich používání s kosmetičkou nebo lékárnicí a vždy dbejte na to, jaký máte typ pleti.

Kromě kosmetiky je vhodné zaostřit i na stravu. Pokud vás trápí akné, omezte sladké. Zapomeňte na čokoládu i na bílé pečivo, jídla z rychlého občerstvení, chipsy, potraviny s obsahem jódu a bromu a multivitamínové šťávy. Pleti v žádném případě neprospívá ani přepálený tuk a přemíra koření. V neposlední řadě je vhodné bojovat proti pupínkům dostatkem pohybu a pobytem na čerstvém vzduchu.

Jak se zbavit akné v dospělosti?

Jestliže jste stravu upravili a akné vás stejně stále trápí, pak je na čase vyhledat odbornou pomoc. Obrátit se můžete na kožní, kosmetičkou nebo lékárnici. Co se kosmetických přípravků týká, dermatologové upozorňují, že je vhodné vyvarovat se především produktům určených pro teenagery. Ve dvaceti letech přijde vhod jiná kosmetika než v padesáti. Kromě zmiňovaného typu pokožky tak dávejte pozor i na věk.

Vhodné je se poohlédnout po krémech a gelech s obsahem ovocných kyselin či retinu. Zapotřebí je dodržovat správnou večerní hygienu a nezapomenout očistit pleť byste měli i ráno. Využít můžete například chemický peeling, který vás zbaví mrtvých buněk a uvolní mazové žlázy.

Z kosmetických procedur může pomoci také laserové ošetření. To působí na rozdíl od produktů hloubkově. Laserové ošetření ale není otázkou jedné návštěvy. Léčba akné je zdlouhavá a v tváři se vám promítne třeba až za několik měsíců, ať už se tak rozhodnete pro úpravu jídelníčku, vhodnější kosmetické produkty nebo razantnější procedury, dejte tomu čas.

 

Reklama