Zbývá vám několik let do důchodu? A právě jste s hrůzou zjistili, že státní důchod pravděpodobně na vaše výdaje stačit nebude? Pokud ve stáří nechcete být odkázáni pouze na stát, vyplatí se začít myslet na důchod co nejdříve. V tomto článku vám prozradíme celkem 7 efektivních způsobů, jak si můžete na toto životní období našetřit.
Státní důchod je poměrně nízký
O nutnosti spoření na důchod se dočítáme všude v médiích. Pravdou totiž zůstává, že lidé s vyššími příjmy bývají mnohdy překvapení, jaká částka na ně v důchodu čeká. Pokud bychom si nespořili, museli bychom rázem vyžít s mnohem nižšími finančními částkami, než na jaké jsme byli v průběhu života zvyklí. Z toho důvodu se vyplatí na stáří myslet předem a pořádně se na něj připravit.
Mnozí lidé si však neví rady s tím, jak přesně by si mohli naspořit. Do čeho investovat? A čemu se raději vyvarovat?
1. Spořicí účet
Rychlé a bezpečné uložení finančních prostředků nabízí spořicí účty. Jedná se o základní produkt, který nabízí prakticky všechny bankovní společnosti. Zpravidla se přitom liší pouze mírou úročení uložených prostředků. Zřízení bývá jednoduché, na druhou stranu však z této varianty nevyplývá žádný zásadnější výnos.
Některé banky ovšem poskytují akční úrokové sazby pro nové klienty. V případě spořicího ING konta jsou například peníze úročeny 0,5 % p.a. po dobu prvních 3 měsíců, a to až do celkové výše 300 000 Kč.
2. Termínovaný vklad
Termínované vklady nabízejí oproti spořicím účtům vyšší úročení, a to výměnou za delší dobu vázanosti finančních prostředků. Jedná se tedy ve své podstatě o vklad na dobu určitou s předem stanovenou úrokovou sazbou, přičemž vám zůstává garantovaná úroková sazba po celou dobu vkladu. Nevýhodou může být skutečnost, že tato úroková sazba někdy nemusí pokrýt ani inflaci a s předčasným zrušením se mohou pojit sankce.
3. Doplňkové penzijní spoření
Penzijní spoření je finanční produkt, s jehož pomocí se můžete určitým způsobem připravit na stáří. Penzijní spoření přitom podporuje také stát, a to příspěvkem a některými daňovými výhodami.
Od státu máte možnost získat příspěvek až ve výši 230 Kč měsíčně a ročně si můžete z daňového základu odečíst až 24 000 Kč. Nevýhodou je skutečnost, že s vkladem nelze předčasně manipulovat, aniž byste neobdrželi sankci.
4. Investice do podílových fondů
Další z možností je investice do podílových fondů. Tento produkt nabízí například ING banka. I když se někteří lidé domnívají, že se jedná o vhodnou variantu pouze pro osoby s vyššími příjmy, opak je pravdou. U ING totiž do podílových fondů můžete investovat již od 100 Kč. Určíte si délku investice, vyberete si odpovídající fond a pomocí pravidelného investování budete jednoduše zvyšovat svoji šanci na zajímavé a stabilní výnosy.
5. Investiční nemovitost
Investovat pochopitelně můžete různě. Jednou z variant je i pořízení investiční nemovitosti. Jakmile ji splatíte, můžete ji (třeba právě ve stáří) pronajímat a získat tak pravidelný měsíční příjem, který vám rozhodně zlepší vaše finanční možnosti.
6. Investice do akcií a dluhopisů
Pokud si na to troufnete a máte v této oblasti nějaké zkušenosti, můžete se pustit do investování do akcií a dluhopisů na vlastní pěst. Obvykle je však nutné počítat s tím, že budete potřebovat hodně času a větší kapitál. S tímto druhem investování se dále pojí riziko, že firemní dluhopisy vydá společnost, která zkrachuje. A vy tak přijdete nejen o lákavý výnos, ale také o celý vklad.
7. Investice do zlata a drahých kovů
Zlato a drahé kovy jsou historicky nejstabilnější investicí. V době koronavirové pandemie se opět potvrdilo, že zlato na hodnotě neztrácí ani během krize. Právě naopak, hodnota drahých kovů během ekonomických krizí roste, i když klesá hodnota akcií a nemovitostí. Zlato vám tak vždy uchová hodnotu investice. Nyní je ovšem z důvodu probíhající krize dražší, přesto se ale stále nákup zlata vyplatí. Při nákupu investičního zlata nyní nečekejte velké výnosy, ale zcela určitě se nemusíte obávat ztráty.
Možností pro investování a spoření je pochopitelně více. My jsme pro vás vybrali ty základní, které jsou u nás k dostání. Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv, přípravu na penzi rozhodně nepodceňujte. Uvidíte, že ve stáří vám finance navíc rozhodně přijdou vhod a vy budete rádi, že jste se spořením začali ještě v produktivním věku.