Ušetřete čas a námahu při podzimním úklidu

S přicházejícím podzimem začínáme stále více času trávit doma a také máme více času pozorovat, jak to ne/zvládáme s naším úklidem. Nemáme v úmyslu vás stresovat – naopak – máme pro vás několik tipů, jak zdárně přežít i blátivé podzimní období.

Je tady holt podzim, a pokud se i vám zdá, že podlahy jsou čím dál špinavější a že se v předsíni hromadí špinavé boty a prach, pojďte se s námi inspirovat:

Zastavte to hned u dveří!

Na trhu je k dostání se spoustou vzorů a motivů a přitom zabrání, aby se domů dostalo bláto a kamínky z podrážek, které mohou podlahu poškrábat – ano, každá domácnost by před svými dveřmi měla mít rohožku. Pokud vám v létě přišla jako zbytečnost, na podzim její přítomnost bezesporu oceníte.

Pozor na ostré drobnosti a kamínky

Ani rohožka však nezachytí vše – písek, drobné nečistoty a kamínky mohou povrch nepříjemně poškrábat. Proto před vytíráním povrch vždy zameťte, abyste se jich zbavili, předejdete tak zbytečným nehezkým rýhám a škrábancům.

Čerstvá skvrna je vždy lepší než ta zažraná

Pokud zjistíte, že je na podlaze/nábytku/kdekoliv skvrna nebo při tvoření uměleckých děl vašich ratolestí něco upadne, rozleje se, rozmaže se … no však víte. Není na co čekat. Pusťte se do ní okamžitě. Ušetříte spoustu času a námahy, nehledě k tomu, že některé skvrny se s postupujícím časem stávají nevyčistitelné.

Tip pro čištění jakýchkoliv skvrn: Na množství hleďte

Čím více čisticího prostředku, tím lépe? Tady rozhodně přímá úměra neplatí. S čisticími prostředky šetřete a dodržujte dávkování uvedené na etiketě. Na všechny druhy povrchů můžete použít například mýdlový čistič – do vody stačí přidat jen malou odměrku, obvykle zhruba 10 ml přípravku na 5 l vody – nezruinujete si peněženku a navíc příjemně provoníte váš byt.

Sychravý podzim nás láká provonět si domov voňavými svíčkami

Krásně nás uklidní, provoní domov a vytvoří příjemnou atmosféru, občas však někde ulpí zbytky vosku, ale ani to není žádná katastrofa. Pokud už k nehodě dojde, nezmatkujte a hlavně měkký vosk neroztírejte, respektive je to to nejhorší, co můžete udělat. Nechejte vosk zatuhnout – pokud máte zašpiněný ubrus nebo oděv, vložte na chvilku do mrazáku, koberec potřete kouskem ledu v mikrotenovém sáčku. Po ztuhnutí zkuste odškrábnout a vydrolit. Zbytky vosku pak zakryjte savým papírem a přejeďte mírně zahřátou žehličkou (pozor, ne příliš horkou).

Reklama