18. Československý Potlach

Obzor, kdo v očích nemá, nic nepochopil. 2 – 4. září 2011 se v Růžové nad Děčínem konal již 18. Československý Potlach. U Ohně se sešlo odhadem 2 500 kamarádů trampů z České a Slovenské republiky.

 

 

Myšlenka pořádání společného Potlachu vznikla při rozdělení republiky. Svobodné trampské duše, které vyznávají přátelství, neměly nikdy v úmyslu smířit se s tímto faktem. Mnohaletá pouta přátelství mezi oběma národy nelze přerušit.

Trampové ze Slovenska se začali do Růžové sjíždět již během týdne před Potlachem. Volného času využili k vandrům po Českém Švýcarsku, na které následně pěli obdivné chvály.

Před víkendem přijížděli i lidé z Česka. Využívali možnosti seznámit se s novými kamarády, nebo se pozdravit se starými kamarády z vandrů. Na internetu bylo možné shlédnout fotky z jednotlivých dní, z příprav a tváře dorazivších kamarádů.

V sobotu 3. září od rána zápolili muži, ženy i děti při společných soutěžích a hrách. Přijížděli další a další kamarádi. Bylo slyšet česká a slovenská slova, smích, zvuky kytar a zpěv. Na potlachovišti bylo možné shlédnout vlajky přítomných trampských osad, připravenou hranici na Oheň, dřevěné pódium. Všemu vévodily dvě vedle sebe umístěné vlajky – česká a slovenská.

Oheň byl zapálen v 19 hodin za zpěvu trampské hymny Vlajka. Byla vzdána čest kamarádům, kteří nad Ohněm bděli z Nebeského Potlachu, čeští a slovenští trampové si navzájem vyměnili pozdravy a zazpívali písničky ve svém jazyce jako projev úcty k trampům druhé země.

Celou noc až do rána byly slyšet trampské písničky, vtipy, povídání a smích. Kolem půlnoci byly vyhlášeny výsledky dopoledních soutěží.

Byl dohodnut termín 19. Československého Potlachu, podle pravidel na Slovensku, tentokrát poblíž města Senica.

Kdo nezapomněl na slovenskou otevřenost a vřelost, kdo vyznává principy svobody a přátelství, ať se příští rok v létě vydá na vandr po Slovensku a zakončí jej účastí na 19. Československém Potlachu. Ahoj.

[album: http://www.i-senior.cz/wp-content/plugins/dm-albums/dm-albums.php?currdir=/wp-content/uploads/dm-albums/Potlach/]

i-Senior.cz

Reklama