Trápí vás nechutenství, neskutečná únava, zažívací potíže, občas pozlobí klouby a vyskočí zvýšená teplota? Takhle někdy mate své hostitele virová hepatitida, onemocnění, které když je neléčené, může způsobit závažné onemocnění jater.
Infekční zánět jater (hepatitida) totiž nemusí vždycky provázet popisovaná typická žlutá barva kůže a očního bělma. Objevuje se hned několik typů virového onemocnění, každé se různým způsobem přenáší a má vlastní průběh nemoci. Každý typ viru způsobuje jinou závažnost poškození jater. U nás jsou poměrně časté typy A, B, C, typy D, E, a G si velmi vzácně můžete přivézt jako nechtěný suvenýr z cest.
Žloutenka typu A: nemoc špinavých rukou
Nejčastější typ hepatitidy, který je vysoce nakažlivý, ale o to méně nebezpečný a mívá mírnější průběh. Nemocný musí podstoupit léčbu na uzavřeném infekčním oddělení. Nemoc probíhá pouze v akutní fázi, nepřechází do chronického stadia. Přenáší se kontaminovanou vodou, nedostatečnou osobní hygienou a nakaženými potravinami. Zdrojem je často nakažená stolice nemocného. Inkubační doba je kolem 30 dnů. Po odeznění nemoci může pacienta provázet únava, nevolnosti a nechutenství i řadu měsíců.
Žloutenka typu B: nemoc přenášená pohlavní stykem a krví
Nejčastěji dojde k nákaze při nechráněném pohlavním styku a používáním infikovaných jehel. Nebezpečí hrozí i nenarozeným dětem, z matčiny krve se mohou nakazit v děloze. Kolem 95 % nemocných získá celoživotní imunitu a z nemoci se zcela uzdraví, chronická fáze (pouze asi v 10 % případů) zvyšuje riziko cirhózy a rakoviny jater. Inkubační doba je až 90 dnů.
Žloutenka typu C: nemoc homosexuálů a narkomanů
Opět se přenáší nejčastěji krví, ve vysokém množství se stává chronickou (až v 90 %), inkubační doba je cca dva měsíce. Během cca 20 let se u třetiny nemocných vyvíjí cirhóza, každý 20. nemocný má později rakovinu jater.
Nač si dávat pozor?
Nechutenství, světlá stolice a velmi tmavá moč, nevolnosti a tlak v pravém podžebří jsou prvními varovnými signály nemoci. Typické žluté zabarvení očního bělma, sliznic a kůže značí už plně rozvinuté onemocnění. U typů B a C v případě přechodu nemoci do chronického stádia zůstává virus v těle pacienta a v játrech přetrvává zánět. U přetrvávající hepatitidy po čase zánět ustoupí a nemocný se uzdraví bez následků, u aktivní chronické hepatitidy jaterní buňky zanikají, místo nich se tvoří vazivová tkáň, nemocný se stává bacilonosičem a stav se zhoršuje až do jaterní cirhózy.
U typu A a B je nejlepší ochranou očkování, dodržování důsledných hygienických zásad, pro typ C platí zodpovědné chování, bezpečný sex, neužívání drog.