Zazimuj, co můžeš

I když se mu obecně nevěnuje taková pozornost a péče jako třeba motorovým “miláčkům” na čtyřech kolech, jeho půlroční služba je nezpochybnitelná. Letní večery na zahradách, balkonech a domácích terasách se bez něj prakticky neobejdou. Proto by si i on jednou za čas zasloužil jistou formu vděku, kterou mu projevíme tím, že jej před zimou řádně ošetříme. Řeč je o zahradním nábytku.

 

Regenerace všem a všemu

Údržba se s jistou formou nadsázky nevyhýbá nikomu a ničemu. I když je zub času neúprosný a účinky se nemilosrdně dostaví, ať chceme nebo ne, vždy je možné jeho skus přibrzdit, zpomalit či oddálit. Zahradní inventář, u nějž klademe důraz nejen na funkci, ale i na vzhled, je po sezóně vhodné naimpregnovat speciálními přípravky, abychom jej ochránili před působením vlhkosti, zabránili vzniku nejrůznějších plísní, a odpudili případné škůdce. Jedině tak máme jistou záruku, že i napřesrok nám bude spolehlivě sloužit. V opačném případě se totiž může stát, že při častém letním využívání, které nebude kompenzováno náležitou “generálkou”, se o perfektním vzhledu a dokonalé funkčnosti bude dát hovořit pouze v podmiňovacím způsobu. Stoly a židle, jež jsme před nedávnem pořizovali jako ozdobu našich zahrad a teras, tak budou zdobit zaprášený sklep a v horším případě okolí popelnic a kontejnerů.

 

Balzámová slast pro dřevo i plast

Udržet zahradní nábytek v dlouhodobě dobré kondici nevyžaduje pořizování nijak nákladných prostředků. Lahvička Diavy či tuba fixinelové pasty se určitě najde v každém domě. Oba přípravky mají výborné čistící a leštící vlastnosti bez ohledu na to, zda se jedná o dřevo nebo plast. Povrch plastového nábytku se nemusí předem odmašťovat ani jinak chemicky upravovat. Úplně postačí jej nejdříve opláchnout vodou, čímž se zbavíme hrubých nečistot. Po oschnutí naneseme na požadovanou plochu fixinelovou pastu a hadříkem jemně rozetřeme. Tímto způsobem odstraníme i zašlou špínu s veškerými mastnými a zaschlými skvrnami.

Pro zachování svěžího vzhledu a lesku u dřevěného nábytku použijeme klidně leštěnku Diava, která se do podkladu velice dobře vsakuje a při roztírání na něm zároveň vytváří ochranný film. Nevyrovná se sice specializovaným napouštěcím olejům a voskům, ale stále je to lepší volba než žádná. Tato souvislá tenká vrstvá pak napomáhá materiálu lépe odolávat vnějším vlivům, což v důsledku znamená jediné – vaše židle a stoly vás další sezónu přivítají v plné síle, připraveny poskytnout pohodlné posezení a čistě vzhlížející servírovací plochu pro domácí garden party, oslavy a rodinná setkání. Zároveň se vyhnete rozpačitým komentářům hostů při pohledu na omšelé sedačky, zašlé opěrky a nevábně vypadající skvrny blíže neurčitelného původu na stolové desce.

 

Čiň nábytku dobře, dvakrát se ti odmění

Je obecně známo, že vzhled a stav věcí okolo nás může poměrně mnoho vypovídat o nás samotných. Zahradní stolky a židličky nemusí být na první pohled vnímány jako zásadní ukazatel a hodnotící kritérium. Ale komu není příjemné čas od času přijmout byť jen drobnou pochvalu, ať už se vztahuje k nadčasovému designu vašeho obývacího pokoje, k dokonale pěstěnému trávníku na vaší zahradě nebo právě k pečlivě udržovanému zahradnímu nábytku, který budí dojem, že jste jej nedávno koupili? Troufám si tvrdit, že nikomu.

Lucie Paseková

Reklama