Závěrem léta přibývá amputací prstů. Lékař Pavel Přikryl radí, jak správně poskytnout první pomoc

Závěrem léta stoupá počet úrazů spojených se zahradními pracemi i přípravou dřeva na zimu. Při práci s okružní pilou, sekerou nebo strunovou sekačkou je největší počet úrazů spojený se zraněním prstů horních i dolních končetin. Nezřídka dochází i k amputacím. Jak při takových zraněních postupovat, a jaké jsou šance na opětovnou funkčnost zraněných prstů, nám vysvětlil MUDr. Pavel Přikryl, PhD.

Většinu částečně amputovaných prstů lze zachránit

Nejčastějším obdobím pro amputace prstů je podzim, kdy řada domácností připravuje topné dřevo na zimu. „Cirkulárka nebo sekera u nás způsobují amputace nejčastěji. Obvykle se naštěstí ale jedná jen o špičky prstů. Pokud prst zůstává připojen alespoň na jedné třetině kůže, prst obvykle šijeme přímo u nás a většina takto přišitých prstů se vrací do plné funkce,“ říká MUDr. Pavel Přikryl, PhD., primář Ortopedicko-traumatologického oddělení Nemocnice Přerov.

Při úplných amputacích jde o čas

Naopak v případě kompletních amputací je již nutná plastika s napojením cév amputátu. „U kompletních amputací je potřeba obnovit napojení cév, tak aby bylo zajištěno funkční prokrvení. Takovýto zákrok musí proběhnout do dvanácti hodin od úrazu a provádí ho v našem regionu nemocnice v Olomouci či v Brně,“ vysvětluje MUDr. Přikryl s tím, že stěžejní je vždy záchrana palce. Rozhodně to ale neznamená, že o záchranu jiných prstů zdravotníci neusilují. Zejména u mladých lidí je žádoucí záchrana každého prstu, ne vždy je to ale možné.

Jak se během zranění správně zachovat?

O tom, zda lze amputovaný prst přišít, a zda bude v budoucnu plně funkční, přitom rozhoduje do velké míry i postup samotného raněného a ošetřujících osob ještě před příjezdem do nemocnice. „V první řadě je potřeba sterilně obvázat ránu, amputát obložit ledem a spěchat do nemocnice. Optimální je příjezd do jedné hodiny. Rozhodně se ale amputát nesmí během transportu přímo koupat ve studené vodě nebo být skrz naskrz promrzlý. Lepší je oddělenou část vložit do sáčku, a teprve takto následně chladit vodou či vodou s ledem. Velkým problémem jsou ale nečistoty, piliny a podobně, kvůli kterým bohužel mnohdy není přišití možné,“ popisuje primář Přikryl.

Jaké mohou přijít komplikace?

Možných komplikací je ale celá řada, a to i ve chvíli, kdy je již prst přišitý. „Může dojít k infekci, trombóze drobných tepen a následné rejekci replantovaného prstu. Také šlachy a nervy se napojují a i s tímto bývají problémy. I když se prst ujme a funguje, vždy může být nějakým způsobem bolestivý, necitlivý a omezený v pohybu. Odhaduji, že zhruba třetina pokusů o replantaci je úspěšných, a to tak, že dlouho trvá omezená hybnost a necitlivost prstu,“ uzavírá MUDr. Pavel Přikryl s tím, že nejdůležitější je prevence a maximální snaha se zranění vyhnout.

Samozřejmostí by proto mělo být dodržování zásad bezpečnosti práce, a to při práci s jakýmkoliv nářadím. Použití pracovních rukavic přitom nemusí být vždy výhrou, neboť právě zachycená rukavice například při práci s cirkulárkou často způsobí následné zranění ruky.

Radka Miloševská

Reklama