Zahradní jezírko oživí zahradu i poskytne příjemné osvěžení

Zahradní jezírko je ideální formou zkrášlení naší zahrady. Jezírka se zvláště hodí do klidové části zahrady, kde umožňují svému majiteli patřičný relax. Rozmanité druhy zahradních jezírek nám umožní chov kaprů či plaveckou zónu pro osvěžení.

 

 

Zahradní jezírka vytváří zajímavý mikrobiotop. Kolem jezírka žije spousta živočichů. Od nejrůznějšího hmyzu přes ptáky až po obojživelníky. Především žáby svým kuňkáním dodají jezírku tu pravou atmosféru.

Jaké zvolit vodní rostliny?

Žádné zahradní jezírko se neobejde bez vodních rostlin. Úplným základem jezírkové flóry jsou lekníny. Díky mnoha druhům leknínů se můžeme těšit z široké palety pestrobarevných květů. Pro hojné květenství vyžadují lekníny stojatou vodu prohřátou sluncem. Dříve se lekníny vysazovaly přímo do dna jezírka. Tato doba již pominula. Dnes lekníny nejčastěji vysazujeme v plastových nebo drátěných koších. Ty nám umožní lekníny na zimu z jezírka vyjmout a umístit je na přezimování do sklepa.

Na břehy jezírka, do mělkých vod, se náramně hodí rychle rostoucí Orobinec, Rákos, Skřípinec jezerní nebo Bahnička mokřadní. Mezi nejkrásnější kvetoucí rostliny patří Modráska srdčitá, kterou se pěstujeme v mělké vodě.

Výběr vhodných rybiček

Když jsou v jezírku patřičně zakořeněné rostliny, je ten správný čas na rybičky. Ryby probudí zahradní jezírko k životu. Dodají mu tu pravou třešničku lahodící vašemu oku a hlavně potěší děti, pro které jsou rybičky velkou atrakcí. Do jezírek bychom měli vybírat nenáročné druhy ryb, kterým vytvoříme vhodné podmínky pro život.

Oblíbeným druhem jsou zlaté rybičky, které jsou velmi nenáročné a krásné na pohled. Nevýhodou zlatých rybek je, že velmi rády prorývají dno, čímž kalí vodu. Zato jsou všežravci a s jejich krmením si nemusíte příliš lámat hlavu.

Další oblíbenou velkou rybou, která dorůstá až 30 cm, je Jelec jesen. Živí se převážně hmyzem, který usedá na vodní hladinu.

Čistá příroda bez chemie

Do jezírek není potřeba žádná chemie, nemusíme proto  složitě laborovat s chemikáliemi a úpravou vody. Nejlepším řešením je aby jezírko mělo svou cirkulaci vody, pravidelný přítok a také odtok. Bohužel většinou nám to podmínky neumožňují.

Kromě relaxace a pohledu na okrasné zátiší jezírka můžeme mít vyhrazenou část koupacího jezírka k ochlazení v horkých letních dnech. V koupacím jezírku nevysazujeme žádné okrasné rostliny, které by mohly překážet. Dno by mělo být kamenité, nejlépe z velkých hladkých oblázků. Bude příjemné na chůzi a koupelí nerozvíříme usazené nečistoty, jak by to bylo v případě písčitého nebo jílového dna.

Reklama