Výše důchodu zavisí na příjmech v produktivním věku

Nejednoho z nás jistě zajímá, na jak vysoké, popřípadě nízké, noze si budeme žít v důchodu. I přestože mnozí se již pomalu ale jistě smiřují s tím, že stát se o ně v penzi nepostará, přesto v letošním roce svitla naděje, a senioři si díky vládě Bohuslava Sobotky polepší až v průměru o 200 Kč každý měsíc.

V roce 2015 dochází k valorizaci důchodů a to i přesto, že ještě letošní rok se měl nést v duchu úsporných opatření, která zavedla vláda minulá pod vedením premiéra Petra Nečase. U moci jsou zase jiní, a tak to u nás vypadá jako v kocourkově. Ovšem pokud se letos chystáte do důchodu, víte, jaká bude výše vaší penze? Pokud ne, pak si to zjistěte už nyní, ať nejste (ne)mile překvapeni.

Výše důchodu závisí na příjmech v produktivním věku

To, jak vysoký bude váš státní důchod, záleží na odvedeném pojištění v průběhu odpracovaných let. Pokud se tedy letos chystáte do penze, potom o vaší výši důchodu rozhodnou příjmy v letech 1986 až 2014, respektive z těchto let, kdy bylo odvedeno sociální pojištění, vám bude vypočtena průměrná měsíční mzda neboli osobní vyměřovací základ. Z něho jednoduše zjistíte výpočet důchodu 2015.

Důchodová kalkulačka
Důchodová kalkulačka
Průměrná měsíční mzda v roce 1986 a 2014

Není průměrná měsíční mzda jako průměrná měsíční mzda. Aby nedošlo k nikterak zkreslenému výsledku, je nutné přepočítat vaše příjmy z minulých let na současnou úroveň. K tomu vám poslouží koeficienty, jež jsou pro každý odpracovaný rok jiné. Důvod je prostý! I přestože váš roční příjem v 80. letech byl fakticky mnohem nižší než v letech po roce 2000, ve skutečnosti jste si však nejspíš žili o něco lépe než nyní. Je tedy nutné rozlišovat reálný a nominální důchod. Proto dochází k přepočtu ročních příjmů z let minulých. Důchod si však jednoduše vypočítáte na internetu pomocí online kalkulaček, kde stačí zadat rok narození, pohlaví, počet dětí a hrubou měsíční mzdu.

Valorizace důchodů v roce 2015

Jste-li však v důchodovém věku nějaký ten pátek, pak i vás jistě bude zajímat, co vám přinese pro letošní rok valorizace důchodů. Starobní důchod se totiž v roce 2015 zvyšuje o 100 % nárůstu spotřebitelských cen a o jednu třetinu růstu reálných mezd. Znamená to tedy, že senioři si polepší v průměru o 151 až 200 Kč každý měsíc. Pokud vás však zajímá, o kolik si konkrétně polepšíte vy, pak vám přinášíme jednoduchý výpočet důchodů po valorizaci.

 

Výše vaší penze v roce 2014 = 9 000 Kč

9 000 – 2 340 = 6 660 Kč

6 660 x 1,016 = 6 766,56 Kč (nutno zaokrouhlit na celé koruny = 6 767 Kč)

6 767 + 2 400 = 9 167 Kč = výše vaší nové penze v roce 2015

Poznámka:

Důchod je počítán ze základní a procentní výměry. Základní výměra je ve výši 2 340 Kč pro všechny typy důchodů. U starobního důchodu se letos základní výměra zvýšila na 2 400 Kč. Procentní výměra je ve výši 1,6 %.

 

 

 

Reklama