Vyrážíme za výlety na Lipno

Největší přehradní nádrží a zároveň největší vodní plochou v České republice s rozlohou přes 48 km² je přehrada Lipno. Často bývá také označováno za Jihočeské moře.

Samotná přehrada byla vybudována v letech 1952 – 1959 a je významnou lokalitou pro letní rekreační pobyty, vodní sporty a rybolov. Lipno je také významnou zásobárnou vody a díky vodní elektrárně je také zdrojem elektrické energie. Lipenská přehrada disponuje rovnou dvěma vodními elektrárnami. Lipnem I a Lipnem II.  Primární vodní elektrárna Lipno I disponuje dvěma Francisovými turbínami o celkovém maximálním výkonu 120 MW. Pod Lipnem I je vybudována menší průtočná vodní elektrárna Lipno II s Kaplanovou turbínou o výkonu 1,5 MW, která pomáhá vyrovnávat kolísání odtoku.

Turistika

V létě je vodní nádrž vyhledávanou turistickou atrakcí a vyhlášeným rekreačním centrem. Navíc v okolí lipenské přehrady můžeme vyrážet za nezapomenutelnými zážitky. Nádherná krajiny přímo vybízí k turistickým výšlapům. Zvolit můžeme procházku podél Schwarzenberského kanálu nebo se vydáme jednou z mnoha naučných stezek, které nás provedou přes bystřiny až na horu Svatý Tomáš.

Naučnou Medvědí stezkou se pro změnu vydáme po stopách údajně posledního šumavského medvěda.

Za návštěvu určitě stojí Vítkův hrádek, který je nejvýše položenou zříceninou hradu v Čechách. Z rozhledny se nám otevře nezapomenutelný pohled na Lipenskou přehradu a budeme-li mít štěstí na počasí, zahlédneme také vrcholky Alp.

Zapomenout bychom neměli ani na ledovcové Plešné jezero a pověstmi opředenou Čertovou stěnu. K prohlídce se také nabízí již zmíněná vodní elektrárna. Mimo pěší turistiku po krásách přírody naleznou uspokojení historie na nedalekém zámku v Českém Krumlově.

Stezka v korunách stromů

Bezesporu nevšední zážitek nabízí stezka v korunách stromů. Na trase dlouhé přes 675 metrů se nám naskytne jedinečná možnost pozorovat přírodu do slova od kořenů až po samotné vrcholky stromů. Na stezce na nás čeká mnoho dobrodružných a adrenalinových zážitků. Na konci trasy nás čeká jedinečná vyhlídka ze 40 metrové věže. Celá stezka korunami stromů je bezbariérová a nabízí jedinečný zážitek celé rodině, včetně malých dětí, maminek s kočárky a našich babiček a dědečků.

Dobrodružnou a zajímavou cestu po lávce zajišťuje konstrukce z masivního dřeva a 75 dřevěných podpěrných sloupů. Bezpečnost doplňuje dřevěné zábradlí a transparentní postranní síť. To ale ještě není vše. Stromová stezka má nejdelší suchý tobogán v republice s délkou 52 metrů. Tato jízda je opravdu jedinečným zážitkem.

 

Stromová stezka, Zdroj: www.lipnoservis.cz
Stromová stezka, Zdroj: www.lipnoservis.cz

Ubytování

Lipno nabízí nepřeberné množství turistických aktivit a zajímavých míst, které se během jednoho dne nedají stihnout. Z tohoto důvodu je lepší se v okolí Lipna ubytovat a strávit tak několik krásných a nerušených dovolenkových dní.

Do internetového vyhledávače stačí zadat levné ubytování Lipno, a hned vám vyskočí mnoho kvalitních míst, kde se můžeme levně ubytovat a dobře najíst. Vybrat si můžeme jak z levnějších druhů ubytování například v apartmánech nebo z ubytování v hotelech, které uspokojí i náročnější klientelu.

Nabízí se nám ubytování Hochficht, který leží v samotném srdci Šumavy nedaleko Lipenského jezera a je skvělým útočištěm pro zimní radovánky strávené na lyžích, běžkách nebo snowboardu.

Naskýtá se nám také ubytování Lipno nad Vltavou v nově vybudovaném čtyřhvězdičkovém Hotelu ORSINO, který nalezneme na okraji Lipenské přehrady v obci Horní Planá. Hotelový areál nabízí širokou škálu služeb, od wellness centra s vnitřním bazénem, přes skvělou restauraci až po vlastní půjčovnu lodiček a cyklistického vybavení.

 

Hotel Orsino, zdroj: www.hotelorsino.cz
Hotel Orsino, zdroj: www.hotelorsino.cz

Jaro už k nám konečně zavítalo, a proto by v našem letním cestování určitě neměla chybět zastávka na Lipně. Na své si přijde celá rodina.

Reklama