Výlet do Hradce Králové

Území Hradce Králové bylo osídleno, již prehistorických dobách. Ve středověku šlo o věnné město českých královen a této době vděčí za gotickou katedrálu sv. Ducha na svém Velkém náměstí, která dnes vedle Bílé věže a Staré radnice patří mezi městské dominanty.

Do poloviny 19. století sloužilo město jako vojenská pevnost, jež byla zrušena po debaklu při bitvě u Hradce Králové v roce 1866. Tím se doslova uvolnil prostor pro zlatou éru královéhradecké architektury na začátku 20. století, ze které si především díky stavbám Gočára a Kotěry město odneslo označení Salon republiky.

Hradec Králové je jedním z turistických center celého Královéhradeckého kraje. Nejčastějšími návštěvníky jsou zejména Němci, Britové, Američané a Poláci.

Samo město kromě jedinečného panoramatu na starém městě, kde se setkává několik stavebních slohů, láká turisty také na botanickou zahradu léčivých rostlin, obří akvárium nebo do místního aquacentra. Na turistický výšlap do chráněného území Orlice či Hradeckých lesů to také není daleko. Město je též důležitým uzlem turistů směřujících za zimními sporty. Blízké pohoří Krkonoš a Orlických hor přímo vybízí k letním a zimním túrám.

O Hradci Králové se traduje jedna z pověstí. V samotném Hradci se chystala exekuce rakovnického zločince. Zločinec před popravou uviděl v davu lidí svého známého, žebráka, a řekl mu, aby se vrátil do Rakovníka, kde pod stromem nalezne poklad. Z části peněz měl žebrák koupit městu Hradci zvon. A tak se také skutečně stalo.

Stejná pověst se pro zmínku traduje také o kostelním zvonu v Rakovníku.

Reklama