Výhody a nevýhody domova důchodců z pohledu zdraví

Asi nikdo z nás nechce dobrovolně a zcela s chutí dát svého příbuzného do domova důchodců. Pokud se právě rozhodujete, zda ano či ne, je to velmi složité a bolestné. Víte, že se tam o něj postarají a bude mít tu nejlepší péči, kterou vy mu neposkytnete, ale co rodina? Tu mu nenahradí dokonalá péče.

Přeci jen, je to velká změna pro dotyčného, ale i pro jeho rodinu. Proto je dobré o tomto kroku pořádně popřemýšlet, poradit se případně s někým a rozmyslet si jej a to pořádně. Může vám k tomu částečně pomoci i tento článek, kde se zaměříme na výhody a nevýhody domovu důchodců a to z pohledu zdraví.

 

Nevýhody domova důchodců

Jako nevýhodu mnoho lidí vidí, že je zde nějaký systém. To ano, doma si lidé vstanou, v kolik chtějí, jí v kolik chtějí a podobně. Zde funguje nějaký systém a nějaký řád. Sester či pečovatelek v domově důchodců je pořád málo, takže se nemusí vždycky ihned dostat na každého (neplatí to ve všech domovech, spíše je to obecně myšleno). Lidé zde můžou do určité míry trpět steskem a depresemi a to také může mít vliv na zdraví. Přeci jen, byli několik let zvyklí doma na, určitý standard na určité prostředí a nyní jsou z něj vytrženi, to zamává s každým jinak. Může se to podepsat na nechutenství, nespavosti a tím pádem také chřadne tělo, projevuje se zácpa, bolesti břicha, žaludku, vypadávání vlasů, dehydratace a podobně. Pokud pošlou takového člověka na vyšetření, obvykle se nic ve výsledcích neobjeví, pojmou ho pečovatelky za někoho, kdo si pořád jen stěžuje a neustále naříká. Ne všichni pečovatelé a pečovatelky mají čas na to, probíral se starými lidmi stesk, deprese.

 

Výhody domova důchodců

Výhodou určitě je to, že mají tito lidé zajištěnou pravidelnou a vyváženou stravu, kterou podávají buď v jídelně, nebo přímo lidem do postele. Je tak zajištěn přísun teplého jídla minimálně dvakrát denně. Pravidelné návštěvy praktického lékaře, zajištění vyšetření u specialistů, je-li třeba a také dopravu k němu a od něj, zajistí také pravidelný přísun léků, které musí dotyčný člověk brát, pravidelný dohled zdravotní sestřičky a pečovatelek, které jsou rovněž proškolené na základy první pomoci a podobně. Je možno zajistit také podporu psychologa či psychiatra.

Reklama