Vydejte se po stopách vzniku kostkového cukru. Objevte jihočeské Dačice

Pomník kostce cukru v Dačicích, zdroj: Infocentrum Dačice, www.turistika.dacice.cz

Dačice jsou městem, ve kterém se zrodila kostka cukru. Rafinérie cukru byla v Dačicích založena už v roce 1833. Jejím ředitelem se stal Jakub Kryštof Rada. Poznejte příběh o vzniku kostkového cukru a nechte se provést malebnými Dačicemi.

Reklama

Na začátku 19. století, stejně jako v dobách dávno minulých, se cukr vyráběl v homolích o váze 1 až 5 kg. Kousky cukru se z homole odsekávaly speciálním sekáčkem. To však bylo velmi nepraktické, a proto manželka ředitele Juliána Radová nabádala svého manžela, aby vymyslel jednodušší způsob skladování a balení cukru.

Jakub Kryštof Rada v roce 1841 vyrobil pokusně několik set kostek cukru, které byly první na světě. Tyto kostky cukru dostala jako dárek od svého manžela právě Juliána Radová. Výroba kostkového cukru se osvědčila, v roce 1843 se již kostkový cukr vyráběl na prodej. Záhy se objevil ve Vídni, odkud se vydal na svou cestu do světa.

Světové prvenství připomíná pomník kostky cukru

Nedaleko barokního kostela sv. Vavřince s renesanční věží, která je veřejnosti přístupná a je z ní pěkný výhled na město a okolí, stojí neobvyklý pomník, který nemá ve světě obdoby. Je to žulový pomník kostky cukru, postavený v roce 1983. Připomíná zajímavé dačické prvenství, že v roce 1841 byla v Dačicích vyrobena první kostka cukru na světě.

Dačice se pyšní dvěma zámky

Jen málokteré naše město se může pochlubit dvěma zámky. Jedním takovým městem jsou právě Dačice. Ve městě najdete Starý zámek a Nový zámek.

Starý zámek stojí na Palackého náměstí. Je to krásná renesanční stavba, zdobena sgrafitovým kvádrováním, ukončena římsou a opatřena cimbuřím. Starý zámek je sídlem Městského úřadu.

Nový zámek, původně renesanční stavba, která později získala empírovou podobu, stojí na Havlíčkově náměstí. Je to čtyřkřídlá empírová budova s barokní hranolovou věží při zadním průčelí. Jedná se o významnou ukázku venkovského šlechtického sídla s nonšalantní elegancí proslulých vídeňských salónů z 19. století. Je zde dobový mobiliář, obrazy a plastiky a na zámku má rovněž sídlo Městské muzeum a galerie. Jsou zde umístěny expozice zaměřené na historii a osobnosti města a součástí prohlídky je rovněž zámecká kaple Narození Panny Marie. V galerijní části si můžete například prohlédnout výběr z grafické tvorby Maxe Švabinského a expozici o malířích Vysočiny. Po celý rok se v galerii konají krátkodobé výstavy výtvarného i muzejního zaměření.

Zámek je obklopen rozsáhlým zámeckým parkem s jezírkem a sbírkou vzácných stromů. Před Novým zámkem najdete taky barokní mariánský sloup a empírovou kašnu. Dačice tak jsou pro svůj půvab oblíbeným letoviskem jižních Čech.

Reklama