Vydejte se na svátky za zážitky s vnoučaty i bez

Už je to tu. Předvánoční shon v podobě vybírání dárků, pečení cukroví a úklidu domácnosti začal. I z tohoto důvodu si mnoho lidí tu dokonalou vánoční atmosféru vůbec nevychutná. Udělejte tento rok změnu a vystupte z toho hektického a fádního stereotypu. Vyrazte třeba za nevšedním vánočním zážitkem, na který ještě hodně dlouho po Vánocích nezapomenete.

 

Tip: Zaposlouchejte se do vánočních koled v Curychu

Zdroj: Pixabay.com
Zdroj: Pixabay.com

Jedním z hlavních symbolů svátků je vánoční stromeček. Každoročně se rozsvěcují velké stromy v mnoha městech České republiky, což ještě umocňuje všudypřítomnou atmosféru. Pokud si myslíte, že jste vánočních stromů již viděli nespočet a nemůže vás nic překvapit, možná se mýlíte.

Ve švýcarském Curychu je k vidění zpívající strom. Není to však obyčejný strom. Pokud se na něj zadíváte z blízka, zjistíte, že tento gigant velký jako dům je vlastně obrovské pódium a červeně zářící svíce jsou lidé z pěveckého sboru v červených šálách a čepicích. „Sbor je na náměstí Werdmühleplatz k vidění od 19. do 23. prosince vždy od půl šesté večer. Proto, jste-li milovníky tradičních Vánoc, rozhodně si nenechejte toto představení ujít. Chór každý den zpívá koledy a také evangelia,“ popisuje Michal Tůma, marketingový ředitel cestovní agentury Invia, která je největším on-line prodejcem zájezdů v České republice.

Tip: Krampuslauf ve vás zanechá velký dojem

Zdroj: Pixabay.com
Zdroj: Pixabay.com

Pokud vám čeští čerti přijdou málo děsiví a chtěli byste se na začátku adventu nechat pořádně postrašit, rozhodně se vydejte do Rakouska. Průvod čertů neboli Krampuslauf je plný pekelných bytostí, čertů a ďáblů. Samotné masky pak sami o sobě nahánějí hrůzu mnohem více než u nás známí čerti ušpinění od uhlí. Obrovské rohy, dlouhé vlasy a pokřivené grimasy spíše připomínají masky z trilogie Pán prstenů nežli evropské čerty.

Rozhodně se vyplatí zabrat si místo v první řadě, abyste na průvod dobře viděli. Běsnění čertů a rachotící řetězy jsou sice slyšet i v dalších řadách, ovšem mistrovské práce v podobě dokonalých masek jsou nejlépe vidět hned u zábradlí. Hojně navštěvovanými městy s tradičním čertovským průvodem jsou například Schladming, Klagenfurt nebo Mariazell. Jejich průvody se mohou pyšnit více jak tisícovkou čertů.

Tip: Vánoční atmosféra Londýna se musí zažít

Vánoční Londýn nemusí znamenat jen trhy, můžete si také užít spoustu zábavy. Začátek prosince patří totiž v Covent Garden tradičním závodům s pudingem. Na začátku na sebe musíte navléct obrovský kostým Santy Clause. Poté už jen stačí popadnout puding na papírovém tácku a vypořádat se s nástrahami v podobě nafukovacích překážek a skluzavek. Aby toho nebylo málo, ze všech stran na vás diváci stříkají šlehačku.

Pokud si to nedokážete dost dobře představit, rozhodně si to jeďte do Londýna vyzkoušet na vlastní kůži. „Vánoční pudinkový závod se běží vždy v šestičlenných týmech. Závod slibuje nejen hodně zábavy, ale také tím podpoříte dobrou věc. Je totiž organizován na podporu výzkumu rakoviny,“ popisuje Michal Tůma z cestovní agentury Invia, která nabízí množství zájezdů do evropských metropolí. Závod se letos koná 5. prosince v okrsku Covent Garden v Londýně. Pokud byste se však raději na začátku prosince Londýnu vyhnuli, ale závod vás přeci jen zajímá, akce se koná také v Brightonu.

Tip: I sluníčko a teplé počasí k svátkům patří

Zdroj: Pixabay.com
Zdroj: Pixabay.com

Máte už dost sněhu, mrazivých teplot a oblékání si spousty oblečení? Potom je pro vás festival Opálených Vánoc jako stvořený. Tato tradice se v Austrálii drží vždy po Štědrém dnu, tedy 25. prosince. Koupání, opalování se na pláži, surfování nebo rytmické tóny jsou jejími typickými znaky. Festival, který je pořádán na Bondi Beach, navštíví každý rok přes 4 000 nadšenců a vyznavačů netradičních Vánoc.

Navíc jsou oslavy Vánoc v Austrálii nebo na Novém Zélandu ideální pro všechny nedočkavce. Kvůli časovým pásmům na ně musíme v České republice čekat o 11 hodin déle.

Tip: Severní moře je na Nový rok vhodné pro otužilce

Jestliže mezi vaše letošní předsevzetí patří touha začít se otužovat, pak je nevhodnější doba začít právě na Nový rok. Jeďte se o tom přesvědčit do Nizozemí a ponořte se společně s ostatními nadšenci do Severního moře. Každoročně se 1. ledna do tohoto aktu na pláži v Scheveningenu v Haagu zapojí okolo deseti tisíc odvážlivců. Takový start roku si budete určitě dlouho pamatovat. Rozhodně si však doma nezapomeňte povinnou výbavu, kterou je klasická oranžová čepice.

Tip: Za polárním kruhem zažijete věcí

Zdroj: Pixabay.com
Zdroj: Pixabay.com

Pokud chcete společně s Nory oslavit daleko na severu návrat slunce, závody sobích spřežení ve městě Tromsø jsou k tomu událostí jako stvořenou. Vánoce sice už budou dávno za vámi, proč si ale začátek nového roku nezpříjemnit nezapomenutelnou událostí? I zhruba 400 kilometrů za polárním kruhem je živo a nádherná norská příroda jistě okouzlí každého milovníka pohádkové krajiny. Závody sobích spřežení se budou konat 7. února 2016, naplánujte si proto zajímavou dovolenou už teď.

Cesta za polární kruh je ale přeci jen trochu náročnější, a pokud jste v Norsku ještě nikdy nebyli, doporučujeme vzít si nejdříve menší sousto. Severské země jsou velice lákavé, zajeďte objevovat krajinu a tradice do předvánočního Osla.

Objevte jiný rozměr dovolené s internetovou cestovní agenturou Invia.cz. Pokud chcete letos trávit Vánoce v klidu a především v netradičním stylu, pak si vyberte z nepřeberné nabídky dovolených a zájezdů – vánoční trhy a silvestrovské pobyty.

Reklama