Víte jak léčit paradontózu?

Paradontóza je hned po zubním kazu druhým nejčastějším onemocněním chrupu. Některé zdroje uvádí, že jednou z fází paradontózy trpí až 80 % obyvatel starších třiceti let. Což je alarmující číslo. Víte však jak paradontózu poznat a jak ji úspěšně léčit?

 

Paradontóza je zánětlivým a bezbolestným onemocněním dásní, které v pokročilé fázi postihuje také závěsný aparát chrupu. Prvním stupněm onemocnění je tzv. gingivitida, neboli zánět dásní, který se projevuje nepříjemným krvácením zejména při čištění zubů. V pokročilé fázi paradontitidy dochází k obnažení zubních krčků a k rozkladu zubního lůžka. To vede k viklání zubů až k jejich úplné ztrátě.

 

Čím je paradentóza způsobená?

Příčinou paradontózy jsou bakterie, které se hromadí v zubním plaku a na dásních. Tyto bakterie uvolňují toxiny, které poškozují dáseň a následně i lůžka zubů. Z velké míry je příčinou nedůsledná ústní hygiena a špatná životospráva.

Vznik paradentózy ovlivňuje přílišná konzumace sladkostí a sladkých nápojů, alkohol, kouření a nesprávná skladba jídelníčku, který je chudý na vitamíny a minerály.

 

Léčba paradontózy

Paradentózu lze léčit dvěma způsoby – konzervativně a chirurgicky. Při prvotních stádiích onemocnění se využívá konzervativní léčba paradentózy, která spočívá v odstranění zubního kamene nad a pod dásní. Ošetření je bezbolestné a provádí se ultrazvukem nebo speciálním nástroji tzv. kyretami.

Je-li konzervativní léčba neúčinná, léčí se paradontitida chirurgickým zákrokem, kdy dojde k malému odklopení měkkých tkání dásní a odstranění zubního kamene. Při tomto způsobu léčby je také možné doplnit umělou kost do kostních defektů.

Profesionální léčbu paradontózy provádí soukromá zubní klinika Louda, jejichž ordinace naleznete v Brně, Moravských Budějovicích a v Třebíči.

 

Nepodceňujte prevenci

Dříve než však začnete trpět paradentózou, myslete na její prevenci. Onemocnění odvrátíte pravidelným čištěním chrupu, používáním ústní vody, čištěním mezizubních prostorů za pomocí dentální niti a hlavně pravidelnými preventivními prohlídkami u zubního lékaře, který vám odstraní zubní kámen. Nezapomeňte také na zdravou životosprávu, která prospívá nejen chrupu, ale celému organismu.

 

Reklama