Vědci zjistili, že i přes podzimní deprese náš mozek pracuje na podzim nejlépe

Znáte sezónní afektivní poruchu, neboli SAD? Za těmito třemi písmeny se skrývá podzimní deprese. Zatímco mírná forma se dá poměrně v klidu zvládnout, i když znepříjemňuje život, těžká forma už znamená pro dotyčného docela velký problém. Může dokonce ztratit schopnost zvládat každodenní úkoly, v extrémním případě není schopný se sám o sebe postarat.

 Američtí vědci však přišli s novým zjištěním, že sezóna má také významnou souvislost s kognitivními procesy v lidském těle, tedy že ovlivňuje paměť, představivost, učení i myšlení. Mozek podle nich funguje nejlépe v létě a paradoxně taky na podzim, zatímco v zimě a na jaře jeho kapacita v tomto ohledu klesá.

V zimě a na jaře je mozek až o 4 roky „starší“

Jak roční období ovlivňuje část mozku zodpovědnou za poznání zkoumali Američané na vzorku 3 353 osob starších 70 let, kteří žili v USA, Kanadě a ve Francii. Zaměřili se na mapování myšlení a koncentrace, ale velkou pozornost věnovali také projevům Alzheimerovy choroby či předpokladům tomuto onemocnění propadnout.

„Přínosem naší práce může být zejména zjištění, že bychom se měli začít více zaměřovat na diagnostikování lidské demence a péči o pacienty touto obtíží postižené právě v zimě nebo brzy na jaře. Jejich myšlení a soustředění je v té době vlastě v tom nejhorším stavu, co může být,“ uvedli autoři v odborném lékařském týdeníku PLOS Medicine. Podle nich může být rozdíl v mozkové aktivitě v období léta a podzimu výrazný, oproti zimní a jarní době odpovídá rozdíl v kondici lidského mozku až čtyřem rokům života člověka.

Na přechod se připravte. Naučte se třeba telefonní čísla

Podle zmíněného výzkumu je tedy náš mozek aktuálně v nejlepším rozpoložení. Zima se ale nezadržitelně blíží a jeho aktivita je předurčená k poklesu. Podle odborníků na trénink mozku se však dá na tuto fázi roku částečně předpřipravit.

„Mozek se vyznačuje vysokou neuroplasticitou, což je schopnost přizpůsobení se vnějším podmínkám na základě nových nebo opakovaných podnětů. Jeho trénování má tedy velký význam, i v pozdějším věku člověka,“ vysvětluje Tereza Procházková z projektu Mentem, který vyvíjí interaktivní online hry pro mozkový trénink.

Na základě mnoha výzkumů bylo dokázáno, že mimo jiné i sociální kontakt a s ním spojená komunikace mají obrovský vliv nejen na psychiku, ale také na nervové buňky mozku. Vhodným tipem k posílení neuronů jsou tedy blízké a intenzivní sociální vazby, které nejen nakopnou náš mozek, ale také pomohou zahnat chmury spojené s úbytkem slunečního svitu, který ohlašuje nadcházející zimu,“ radí Procházková. Dalším užitečným tipem pro posílení mozku před zimou je podle ní plnění různých výzev, které si můžeme sami stanovit. Naučte se třeba zpaměti telefonní čísla rodinných příslušníků nebo jízdní řády dopravních prostředků, které často využíváte. Nejlepší je spojit tuto paměťovou hru s oblastmi z běžného života. Eva Fruhwirtová, která založila první českou mozkohernu, zase doporučuje zvláště s přicházející zimou sáhnout po mozkohračkách. „Jsou to chytré hry a hlavolamy. Nejenže zpříjemní dlouhé zimní večery, ale zapojíte také rodinu a především mozek. Zábavnou formou potrénujete koncentraci, paměť i prostorovou orientaci,“ doplňuje Fruhwirtová. V neposlední řadě lze využít taky počítačové trénovací programy, na internetu jich najdete celou řadu a některé i v češtině.

Reklama