V zimě roste spotřeba energií. Jak protopit co nejméně?

zdroj: Pixabay.com

Náklady za energie v zimě významně rostou. Nejvíce peněz utrácíme za vytápění, které tvoří až 60 % z celkového objemu spotřebovaných energií v domácnosti nebo firmě. Více zaplatí zejména ten, kdo přetápí. Pokud však nepodceníte přípravu, můžete i na poslední chvíli snížit svou spotřebu o desítky procent. Jak na to?

Reklama

Správná regulace ušetří až 20 % nákladů

S rychlou regulací topení vám v domácnosti i ve firmě pomohou termostaty nebo inteligentní systémy nabízející široké množství funkcí a programů. Přístroje, které považujeme za inteligentní, řeší problémy s přetápěním a umožňují třeba nastavit topení jen na určitou část dne či pro každou místnost zvlášť. „Každý teplotní stupeň navíc znamená zvýšení spotřeby energie přibližně o 6 %. Pokud teplotu naopak snížíte, můžete za každý stupeň ušetřit téměř 2 500 Kč ročně,“ uvedl Roman Kouba, odborník společnosti E.ON na úspory energie.

Tip: Doporučené teploty jsou v obývacím pokoji a kuchyni 20–22 °C, v ložnici 18–20 °C, v dětském pokoji 20–21 °C, v koupelně 22–24 °C a na chodbě 17–19 °C.

Cirkulaci vzduchu ohrožují závěsy na oknech

Příznivci závěsů možná netuší, že záclony zvyšují spotřebu energií. Platí to v případech, kdy nezakrývají pouze okno, ale také otopné těleso umístěné pod ním. Topení zakryté závěsem nemůže volně předávat teplo do místnosti a právě v tom momentu se může spotřeba zvýšit až o astronomických 40 %.

Pro optimální činnost topného tělesa je nezbytná správná cirkulace vzduchu v místnosti. Pro snížení tepelných ztrát také můžete za topení umístit reflexní fólii, která odráží teplo, zvyšuje výkon topení a šetří energie. Hliníková vrstva fólie navíc umožňuje odrážet teplo požadovaným směrem.

Zajímavost: Víte, že pasivní stavby spotřebují přibližně o 90 % méně tepelné energie než běžné domy?

 

Reklama