V Česku dobrovolně, v Belgii zákonem

Pokračujeme v tématu: Hodnocení ubytování v zahraničí. Dnes se podíváme do Belgie, Anglie či až za oceán do Ameriky.

 

 

 

 

 

V Belgii je hodnocení stanoveno vládou

V některých evropských zemích, mezi které se řadí třeba Belgie nebo Portugalsko, je systém hodnocení hotelů prostřednictvím hvězdiček naopak stanoven vládou. Existují zákony, které kritéria pro hodnocení hotelů pevně definují. Ve Španělsku je například systém hvězd regulován Vládním orgánem cestovního ruchu, jehož zástupci poté hodnocení předávají Federální turistické kanceláři, která zveřejňuje výsledky. V Nizozemí pak funguje od roku 2004 systém zákonné klasifikace hotelů na základě pěti kategorií. Hotely označené například 1 hvězdou patří mezi zcela základní. Musí být vybaveny postelí, stolem s židlemi, umyvadlem, oknem a topením a ze služeb mají povinnost poskytovat snídaně. Pro každých deset pokojů musí být zřízena koupelna.

V Anglii hotely hodnotí inkognito inspektoři

Britský systém hodnocení hotelů se od toho českého či třeba belgického odlišuje mimo jiné graficky. Kromě běžného hodnocení pomocí typických anglických černých hvězd je systém ostrovního království doplněn také oceněním červenými hvězdami. Od roku 2006 sdílí Velká Británie společný standard pro hodnocení ubytování a hotelů se Skotskem, Walesem a Severním Irskem. Za posouzení a hodnocení hotelů je zodpovědná Automobilová asociace, označována jako AA, která provádí komplexní hodnocení 5hvězdičkovým systémem. Inspektoři hotely navštěvují tajně a posuzují například kvalitu uvítacích služeb a zařízení pro hosty, ale také pohostinnost personálu, jídlo nebo čistotu. „Tím absolutně nejvyšším oceněním, kterého může hotel v rámci britského hodnoticího systému dosáhnout, je pět červených hvězd. Ty jsou udělovány za vynikající zařízení, služby a všestranný přístup k zákazníkovi,“ objasnil Lukáš Przybylski z pobytového slevového portálu Slevoteka.cz. „Srovnávat 5hvězdičkový hotel v Londýně s 5hvězdičkovým hotelem v Praze je však pomyslnou chůzí po tenkém ledě. Mezinárodní systém hodnocení je natolik rozkolísaný, že je jasné srovnání takřka nemožné. Je však jisté, že jsou oba srovnávané hotely na vysoké úrovni co do vybavení i služeb,“ doplnil Przybylski.

Konkurence v Americe: diamanty nebo hvězdy?

Ve Spojených státech amerických existuje hned několik konkurenčních systémů pro hodnocení hotelů. Zatímco společnost Forbes Travel přiřazuje hotelům standardně hvězdy, Americká automobilová asociace, známá jako AAA, hodnotí hotely pomocí unikátního diamantového systému. Její inspektoři posuzují ubytovací zařízení zpravidla bez ohlášení. Pokud posuzovaná zařízení splňují základní kritéria asociace, jsou schválena. Důraz je přitom kladen na maximální úroveň. Asociace proto zásadně necertifikuje hotely, které neodpovídají nastavené kvalitě. Hotel s jedním diamantem je pak považován za ideální ekonomickou volbu, dva a více diamantů zase garantuje čisté prostory v hotelu a dobrý servis. V diamantovém hodnocení však nemusí nutně znamenat, že hotely s pěti diamanty jsou výrazně lepší než ty se čtyřmi. Jedná se pouze o ukazatel většího luxusu, který se projevuje třeba v tom, že hotelová služba musí fungovat nepřetržitě a odpovědět na hovor do tří zazvonění.

Reklama