Užívejte si podzimu a netrapte se s bolavými klouby

Že byste díky kloubům mohli předpovídat počasí? Spousta lidí na toto téma občas zažertuje, nicméně zejména artritici o tom ví své a tato “předpovídací” vlastnost není nic příjemného. Řekněme si více o tom, jaký vliv má počasí na fungování našich kloubů.

 Mění se počasí, klouby se ozývají

Odborníci se vztahem mezi počasím a zdravotním stavem zabývají dlouhodobě, nicméně dodnes nepřišli se zcela vysvětlující a jednotnou odpovědí. Jedno z nejčastěji přijímaných vysvětlení se týká vlivu atmosférického (nebo též barometrického) tlaku. Tlak působí na tkáně, které klouby obklopují. Před zhoršením počasí se tlak snižuje, tkáně “nabudou”, což následně způsobuje bolest kloubů.

Odkud vítr vane?

Pokud začne foukat vítr, často to signalizuje změnu počasí, a to nejčastěji k horšímu. Bolest, nepříjemné pocity ve svalech a kloubech mohou někteří citlivější jedinci pociťovat ještě před změnou počasí. A nejen klouby “poznají” přicházející změny počasí. U citlivějších jedinců se s náhlým poklesem tlaku mění také nálady, objevují se deprese a zhoršuje se kvalita spánku.

Chcete udržet vaše klouby zdravé a bez bolesti?

Kvůli naší fyziologické konstrukci, kdy se pohybujeme po dvou končetinách, výrazně zatěžujeme kyčelní a kolenní klouby. Přetěžování – zejména nadměrné a jednostranné – se projevuje ve vyšším věku degenerativními změnami kloubních struktur. U sportovců a lidí s nadměrnou fyzickou zátěží je třeba na chrupavky a klouby myslet o to intenzivněji.

Máme pro vás 5 tipů, jak na to:

Pohybu tak akorát – kloubům nesvědčí nadměrná fyzická zátěž, ale ani zahálení. Při přiměřeném a pravidelném pohybu dochází v kloubu k promazávání nitrokloubní tekutinou, která chrupavku vyživuje.

Mějte jazýček váhy pod kontrolou – každé kilo navíc znamená zvýšenou zátěž pro vaše klouby i kardiovaskulární systém. Držte proto svou váhu na uzdě.

Pozor na úrazy – při turistice i každodenních aktivitách se snažte předcházet možným úrazům. Každé poranění a narušení chrupavky a kloubu se s věkem k celkovému opotřebení významně přičítá. Pokud už ke zranění dojde, nic neošiďte a dbejte na řádné doléčení.

Zdravé mazání – při bolestech kloubů není od věci jemná masáž a promazání bolavých míst mazáním s bylinnými extrakty.

Dopřejte kloubům řádnou výživu – pro klouby jsou důležité zejména bílkoviny a nenasycené mastné kyseliny (např. omega-3 mastné kyseliny). Pestrá a vyvážená strava je tou nejlepší cestou nejen pro vaše klouby.

Lucie Paseková

Reklama