Trosky a Podtrosecká údolí

Výlet vede nenáročným terénem a krásnou krajinou. Pokud nechceme narážet na davy turistů a nechat se atakovat cykloturisty, navštivme tuto oblast v zimě či brzy zjara.

 

 

 

Trasa je dlouhá zhruba 20 km. Výchozím bodem zvolíme vlakovou stanici Borek pod Troskami a odtud pokračujeme po žluté značce. Jen co vykročíme z nádraží, provází nás na všech místech pohled na hrad Trosky. Vcházíme na cestu podél rybníků přírodní rezervace Podtrosecká údolí (Rokytnický rybník, Vidlák, Věžák, Krčák, Nebák).

Přírodní rezervace Podtrosecká údolí vznikla na dně kaňonovitých údolí, hojně lemovaných skalami, kde kromě rybníků vidíme mokřady a vlhké louky. Tato oblast je rájem nejen pro člověka, ale i pro flóru a faunu.

Téměř celá stezka vede po rovině. Občas zabočíme na lesní cestičku a trochu do kopce. Máme možnost si v klidu a bez námahy vychutnávat zdejší atmosféru. Ve kterémkoliv ročním období je zde dýchatelná pohoda, která v nás navozuje pocity štěstí, a v létě se můžeme ve kterémkoliv z rybníků vykoupat

Kousek za rybníkem Věžák zabočíme vlevo na červenou značku a pokračujeme do Nebákova. Odtud pak po modré k dominantně Českého ráje, ke zřícenině hradu Trosky.

Na nádvoří Trosek zakopáváme o položená kola, přestože je vstup s nimi zakázán. Nenecháme se odradit a čekáme na výstup s výkladem na obě věže. Vyhlídky na široké okolí stojí za to.

Některé výklady tuto oblast záměrně zahalují do oblaků mystična. Je to ale pouze zpestření pro neznalé turisty. Jaké energie tu všude ve skutečnosti vládnou, pociťujeme na každém kroku. Po výletě na hrad Trosky se cítíme dlouho silně nabiti radostí a jsme vitální. Málokdy v těchto místech dochází ke konfliktům s druhými lidmi.

Z Trosek pokračujeme malebnou krajinou Českého ráje na nádraží do Rovenska pod Troskami. Pokud nám zbývá čas, navštívíme zde dřevěnou zvonici s obrácenými zvony, několik soch a sousoší.

 

Reklama