Trh práce: Nejstabilnější pozicí je strojvedoucí

Pracovní portál Profesia.cz analyzovaly 35 750 životopisů, které byly umístěny do databáze životopisů za posledních 12 měsíců. Zaměřil se na délku pracovní doby na jedné pozici. Z průzkumy vyšlo, že stálé pozice posyktuje strojvedoucí, vedoucího pošty a vedoucího školní jídelny.
Novou práci mění nejrychleji lidé do 34 let

Lidé ve věku od 17 do 24 let mají za sebou v průměru 1,76 předchozích zaměstnání, počet za posledních 36 měsíců roste. Poukazuje to na výzvy, kterým musí ztracená generace mladých lidí čelit. Podle Eurostatu je míra nezaměstnané mládeže v České republice 16,5%, evropský průměr je 22,2%.

O deset let později je průměrný počet předchozích zaměstnání 2,22, což je meziročně o 14% méně. Meziroční snížení sledujeme i u dalších kategorií. Jednoduše, kdo má práci, neopouští ji. Mírný nárůst vidíme až v poslední věkové kategori 55+. Přestože lidé v této kategorii byli zvyklí pracovat v jedné firmě celý život, životní situace je nutí pracovat i v duchodovém věku.

Jistota ve vlaku, na poště nebo ve školní jídelně

Zlaté dno sice pozice strojvedoucího nezaručuje, ale profesní stabilitu určitě ano, protože strojvedoucí své zaměstnání vykonává v průměru 12,7 roku. Takřka identický počet let (přesně 12,4 roku) stráví v jednom zaměstnání vedoucí pošty a vedoucí školní jídelny (11,9 roku). Víc jak deset let v jednom zaměstnání zůstávají i policisté.

Relativně stabilní pozici na trhu práce slibuje podle zjištění portálu Profesia.cz i pozice výrobního ředitele, pracovníka přepážky, celního deklaranta nebo manažera logistiky. „Pozice s perspektivou dlouhodobého zaměstnání jako je vedoucí pošty, policista nebo vedoucí školní jídelny často zastávají lidé pracující ve veřejné sféře,“ dodává Kateřina Jaroňová.

Pokud jde o pozice, z nichž odcházejí lidé nejrychleji, pouze 1,3 roku stráví v zaměstnání tazatel, pomocný kuchař nebo broker. Ani dva roky v jednom zaměstnání nestráví hosteska, telefonní operátor, chůva, plavčík, promotér, krupiér nebo IT tester.

infografika

Zdroj: Profesia.cz

Převzato z tiskové zprávy Profesia.cz

Reklama