Trápí vás zhoršený zrak? Vysvětlíme, které oční vady odstraní laserová operace očí

Trápí vás nošení dioptrických brýlí nebo kontaktních čoček? Neumíte rozeznat drobné detaily? Nevinedíte správně na dálku nebo na blízko? Zatímco v minulosti byste byli odkázání pouze na dioptrické brýle, v posledních několika dekádách lze tyto problém řešit laserovou operací očí. Co obnáší laserová operace očí? Jaké oční vady umí odstranit? A co obnáší pooperační režim?

Které oční vady lze laserovou operací odstranit?

Současné medicína umí za pomoci laserové operace očí odstranit krátkozrakost, dalekozrakost i astigmatismus. Víte, jak se tyto oční vady projevují?

Krátkozrakost

Krátkozrakost patří k nejčastějším očním vadám. Projevuje se zhoršeným viděním na dálku, neboť světelné paprsky se sbíhají před oční sítnicí. Člověk trpící krátkozrakostí při pohledu do dálky mhouří oči, na dálku nerozeznává nápisy, detaily či obličeje známých. Vznik oční vady souvisí s genetickými dispozicemi a pravděpodobně také s některými vnějšími faktory. Krátkozrakost omezuje osoby především při sportu, řízení automobilu, sledování televize a zhoršuje orientaci v prostoru.

Dalekozrakost

Dalekozrakost přímo souvisí s velikostí oka, případně s vadami rohovky a oční čočky. Při dalekozrakosti se paprsky světla nesbíhají přímo na sítnici, ale až za ní. Projevem dalekozrakosti je zhoršené vidění na blízku, ale také i rozmazané vidění. Častým projevem je bolest, pálení a únava očí, neboť v případě dalekozrakosti se lidské oko prostřednictvím ciliárního svalu snaží neustále zaostřovat.

Astigmatismus

Astigmatismus je rozšířenou refrakční vadou, o které osoby mnohdy ani nevědí, že právě touto vadou trpí. Astigmatismus neboli také cylindrická oční vada je způsobena nesouměrným zakřivením rohovky, případně asymetrickým zakřivením nitroočních čoček. Tato refrakční vada se projevuje špatným rozlišováním detailů a rozostřeným viděním. Sledovaný obraz může být v jedné rovině ostrý, zatímco v druhém místě rozmazaný.

V čem spočívá princip laserové operace očí?

Všechny výše uvedené oční vady lze mírnit jak pomocí dioptrických brýlí a očních čoček, tak i eliminovat prostřednictvím laserové oční operace. Těmto operacím se někdy také lidově říká odstranění dioptrií laserem.

Princip operace vždy spočívá v nepatrné změně zakřivení oční rohovky tak, aby se paprsky světla správně sbíhaly přímo na sítnici a nikoliv před sítnicí v případě krátkozrakosti nebo za sítnicí v případě dalekozrakosti. Podobně probíhá korekce rohovky u astigmatismu. Výsledkem operace očí je odstranění dioptrií laserem a znatelné zlepšení vidění.

Jaký je pooperační režim?

Laserová operace očí je bezbolestným ambulantním výkonem. Provádí se při plném vědomí pacienta. Po dobu výkonu operace oko znecitliví lokální oční anestetikum. Samotný zákrok trvá pouhých pár minut. Předoperační vyšetření ale může trvat i několik hodin.

Po odstranění dioptrií laserem pacient odchází domů. Vhodný je doprovod, neboť kvůli rozkapaným očím může být zrak krátkodobě rozostřen. Několik hodin po operaci se doporučuje odpočívat a oči příliš nezatěžovat přímým sluncem. Zároveň se na několik týdnů nedoporučuje potápět v bazénu. Klidový režim je vhodné dodržovat i pár následujících dní. Pacient se ale může věnovat práci v bezprašném prostředí a obvyklým činnostem.

Jaké výhody operace očí přináší?

K výhodám laserové operace očí patří bezbolestný zákrok, rychlé provedení a takřka okamžitý a dlouhodobý výsledek. Operovaní pacienti mohou ihned po operaci odložit své dioptrické brýle. Na některé operační výkony je dokonce garantována doživotní záruka. Více informací se o operaci očí laserem dozvíte zde.

Zdrojem informací pro napsání článku byly internetové stránky očních klinik DuoVize.cz, NeoVize.cz a NeoVizia.sk.

Reklama