Stopy krve v moči

Krev v moči je pokaždé ukazatelem toho, že se v lidském těle – konkrétně tedy v močovém ústrojí – vyskytuje nějaký problém. Tento příznak nesmíte v žádném případě brát na lehkou váhu. V tomto článku se dozvíte, co vše může být příčinou krve v moči a jak je potřeba jednat.
Vyšetření krve v moči si můžete provést doma

Krev se může v moči vyskytovat nápadně i poměrně nenápadně. Někdy je krev v moči viditelná pouhým okem. Stačí se podívat a v moči jsou viditelné kapky krve či je moč zbarvená do červena. Nemusí to ale tak nápadné být vždy. Krev se může vyskytovat jen v malém množství, což je hodně těžké poznat. Jedinou možností, jak krev v moči odhalit je, udělat si test pomocí speciálních diagnostických papírků. Ty je možné koupit v lékárnách a za jedno balení, které obsahuje cca 100 papírků, zaplatíte něco okolo 100Kč. Takové vyšetření není vůbec složité – stačí papírek na pár vteřin ponořit do moči a počkat, jak se zbarví. Toto vyšetření byste si měli dělat pravidelně – nejlépe jednou týdně.

Co krev moči signalizuje?

Krev v moči je typickým doprovodným projevem pro zánět močového měchýře. Může být ale signálem mnohem závažnějších nemocí. Krev v moči může být projevem zánětu ledvin. Dále se také objevuje při rakovině ledvin, či jiné části močového ústrojí. V žádném případě ji proto nesmíte podceňovat. Současně může být také projevem zánětu pochvy. Téměř ve všech případech je možné pozorovat i potíže při močení a bolest s podbřišku.

Jak se zachovat?

Jediný případ, kdy nemusíte nic řešit je, když menstruujete. V ostatních případech výskytu krve v moči je třeba zajít k lékaři a nechat se vyšetřit. Lékař vás pravděpodobně pošle na vyšetření k urologovi. Pravda je, že se nejedná o zrovna příjemné vyšetření, ale několik nepříjemných minut vám může zachránit život. Pokud tedy pozorujete, že máte krev v moči, určitě začněte jednat co nejdříve!

Reklama