Stavíme zahradní jezírko

Zahradní jezírko je ideální formou zkrášlení naší zahrady. Jezírka se zvláště hodí do klidové části zahrady, kde umožňují svému majiteli patřičný relax. Rozmanité druhy zahradních jezírek nám umožní chov kaprů nebo také plaveckou zónu pro osvěžení.

 

Snadno a rychle

Máme-li menší zahradu, postačí nám použít již hotovou prefabrikovanou nádrž, kterou jednoduše umístíme do připravené díry v zemi. Tyto nádrže se prodávají v nejrůznějších rozměrových variantách a jejich umístění Vám nezabere více než půl dne.

Fóliové jezírko

Pokud máme větší zahradu, nebudeme se omezovat na pouhou nádržku. Ideální jezírko si postavíme pomocí speciální fólie. Postup taky není příliš složitý.

Nejdříve promyslíme, jaké proporce by jezírko mělo mít. Určíme si jeho přibližnou hloubku a rozvržení jednotlivých zón. Uvádí se, že pásmo mělké vody by mělo tvořit aspoň tři čtvrtiny celkové plochy jezírka. Oblast hluboké vody by měla mít minimálně 80 cm hloubky.

Požadovaný tvar jezírka si vyznačíme na zahradě a začneme s výkopovými pracemi. Po hrubém výkopu začneme modelovat jednotlivé hloubkové zóny. Začneme uprostřed s nejhlubší zónou. Od tohoto pásma kaskádově stupňujeme jednotlivé části až po mělčinu. Dejte pozor, ať jsou jednotlivé přechody zaoblené a se sklonem menším jak 20%. Dno jezírka pečlivě vyčistíme od všech kamenů, větví a dalších ostrých předmětů, které by mohly poškodit fólii.

Jako podklad, do kterého umístíme fólii, zvolíme deseticentimetrovou vrstvu písku nebo speciální geotextilii.

Nyní nastává čas na pokládání speciální fólie, kterých je na trhu velké množství a koupíte ji v každém větším zahradnictví. Fólii je vhodné pokládat v teplých dnech, kdy speciální materiál změkne, a tudíž se lépe přizpůsobí tvaru celého jezírka. Fólii jednoduše překryjeme přes celou vykopanou jámu.

TIP: Fólie musí být v jednom celistvém kuse, nepřekrýváme přes sebe více kusů. Fólie se prodávají v maximální šířce 8 m, chceme-li mít větší šířku, fólii můžeme pomocí speciálního lepidla slepit s další částí.

Když máme fólii nataženou přes celé jezírko, středem ji zatížíme štěrkem a necháme celé jezírko pomalu napustit vodou. Příkřejší okraje jezírka zatížíme většími kameny, aby nám fólie nesklouzla.

Po napuštění počkáme několik dní, než se fólie dostatečně usadí. Poté můžeme zbylé přečnívající okraje odstřihnout nebo jednoduše zamaskovat kameny, štěrkem či hlínou s výsadbou vhodných rostlin.

A právě o tom, jaké rostliny a rybičky umístíme do jezírka, si povíme příště.

 i-Senior.cz

Reklama