Soutěž o knihu Jak jsme vařili a jedli. Zavzpomínejte si a procvičte si paměť zároveň

Vzpomínky, to je to, co nám zůstane navždy. Zapotřebí je se ale o ně dobře starat. Sem tam je pořádně oprášit. S tím vám pomůže knížka pro vzpomínání a procvičování paměti Jak jsme vařili a jedli, kterou vydalo nakladatelství Portál. A tři z vás ji nyní mohou i vyhrát.

Autorkami interaktivní aktivizační knihy pro seniory jsou Klára Cingrošová a Klára Dvořáková. Ve svém počinu zaostřily na deset témat, které vám pomohou oprášit i ty nejstarší vzpomínky. S knihou Jak jsme vařili a jedli zavzpomínáte na staré recepty, nakupování, vybavení domácnosti, stolování, oblíbené polévky, hlavní chody, nápoje i svačinky a sladkosti, uchovávání potravin a v neposlední řadě také na úklid.

Každé téma je rozděleno do 11 bodů, v rámci prvního se přivítáte s tématem, pak přijdou na řadu přípravy například v podobě domácí kuchařky, knih či již zapomenutých časopisů, dočkáte se i dobré rady na úvod, zodpovíte pár otázek k dnešnímu dni a poté se můžete pustit do zajímavostí k tématu a do procvičování paměti.

Pojďme zavzpomínat na vybavení domácnosti

Úryvek z kapitoly Vybavení domácnosti str. 48: „Jak se říká – pokrok nezastavíme. A tak se v našich domácnostech zabydleli nejrůznější pomocníci. Často stačí jen zmáčknout knoflík a to, co kdysi trvalo mnoho času a stálo obrovské úsilí, je vmžiku hotovo. Ale pokrok jde pořád dál a řadu těch kdysi horkých novinek už nahradily přístroje lepší a modernější. Pojďme si zavzpomínat… Ta radost, když jsme poprvé pozorovali automatickou pračku, která všechno prádlo vypere za nás! A co první sklenička sifonu z lahve na bombičky – to bylo něco! A jak byla okouzlená maminka, když zapnula sporák a ohřála v hrnci vodu, aniž musela nejdříve zatápět v kamnech. A co třeba šlehačka ušlehaná elektrickým šlehačem bez toho, aby člověka bolely ruce. Zázrak za zázrakem!“

Po přivítání se nyní můžete podívat po své domácnosti a najít starý mlýnek na kávu, nestárnoucí remosku, stále oblíbený ruční šlehač nebo sifónovou lahev. To vše vám se vzpomínáním pomůže.

Poté budete v paměti pátrat po odpovědích na otázky typu: „Kdo první přišel se slovem robot? Kolik stála v 60. letech remoska? Kdy byl vynalezen mixér.“ Nebojte, v knize budete mít i možnost výběru a samozřejmě také správné odpovědi. Ty vám ale dnes neprozradíme.

Jak soutěžit?

Na začátku knihy vás čeká vzpomínání na obchod vašeho dětství nebo modlitba, na konci knihy si zas můžete zazpívat nejeden úryvek z oblíbené české operety a úplně na posledních stránkách na vás čekají staré tištěné reklamy a jídelní lístky, kde se dočtete, že v restauraci RADA stále bramborová polévka 2,70 Kčs, v kavárně TATRAN jste si mohli dát vídeňskou kávu se šlehačkou za 5,80 Kčs a v pražské Lucerně velkou Plzeň za 4,40 Kčs.

Pokud vás úryvky z knihy navnadily, je čas si zasoutěžit. Knihu Jak jsme vařili a jedli získají tři z vás, kteří správně odpoví na soutěžní otázku. A jak zní?

První obchodní dům vznikl v Paříži roku 1852, Praha měla první obchodní dům v ulici Na Příkopě v roce 1871. Mnohem slavnější je ale obchodní dům z roku 1939 sídlící v ulici Na Poříčí. Jak se dodnes jmenuje?

a) Kotva

b) Máj

c) Bílá labuť

Své odpovědi zasílejte na i-senior@email.cz do 18. listopadu 2018. Do předmětu e-mailu uveďte Soutěž Jak jsme vařili a jedli.

Za knihy věnované do soutěže děkujeme nakladatelství Portál, kde najdete i další ukázky z knihy.

 

Reklama