Snižte si přes zimu náklady za energie

Ušetřit přes zimu nějakou tu korunu na topení chce každý. Proto přinášíme další tipy na to, jak snížit energie domácnosti. Tentokrát se podíváme na stará okna a revizi kotlů.

Staré okno je ztrátovější než nezateplená zeď

Vlastnosti okna a výše tepelných ztrát se odvíjejí především od materiálu použitého rámu a zvolené výplně. Pokud nechcete měnit celá okna, nahraďte jednoduché zasklení za tepelně izolační dvojskla a vhodné těsnění. U dřevěných zdvojených oken snížíte únik tepla až o 50 %. Pokud nechcete okna měnit, zaizolujte je. „Nejen starší okna, ale i dveře zabezpečíte před značnou tepelnou ztrátou vhodným těsněním. Ideální variantou je silikon, který lze do stávajícího rámu nalepit,“ radí Roman Kouba ze společnosti E.ON.

Pozor také na dlouhé větrání, kterým se ztrácí 50–75 % tepla. V zimě proto větrejte krátce a intenzivně zcela otevřenými okny. Absolutně nevhodné je použití mikroventilace.

Včasná revize kotlů předchází rizikům

Majitelé plynových kotlů jsou povinni nechat zkontrolovat svůj spotřebič již před topnou sezónou. Tuto přípravu by neměli podceňovat ani vlastníci zařízení na tuhá paliva. Díky několikaminutové revizi mohou přispět nejen k bezpečnému vytápění, ale také ušetřit tisíce korun. V případě, že kotel neprojde kontrolou, může mít negativní vliv na zdraví členů domácnosti či větší spotřebu, proto raději nechte provést revizi ještě v listopadu, kdy nejsou teploty tak nízké.

Chytrým řešením je také oslovení stávajícího dodavatele, který nabízí adekvátní službu se slevou. „Domácnosti nechávají kontrolu kotlů na poslední chvíli, proto může být v některých lokalitách problémem sehnat technika včas. Naši zákazníci z řad domácností a firem mohou také využít službu E.ON Servis kotlů a získat za necelých 100 korun měsíčně jednoduchý přístup k pravidelné údržbě a kontrolám,“ říká Miloslav Fialka ze společnosti E.ON Energie.

Reklama