Slimák, nepřítel každého zahrádkáře. Záhony zachráníte pomocí písku i bylinek

Slimáci jsou věčným rivalem každého zahrádkáře. Dokáží na záhonech napáchat nenávratné škody a sníst vše, na co přijdou. Aby boj se slimáky nebyl bojem s větrnými mlýny je nejdříve nutné pochopit, co slimáky nejvíce odpuzuje. Poté se můžeme pustit do realizace účinných opatřeních.

 

 

Ohraničte záhon pískem či jehličím

Pokud nemůžete mít rostliny ve výšce, je dobré si záhonek ohraničit něčím drsným nebo neohoblovaným prkénkem, slimáci se pohybují ve vlhkém prostředí a drsný povrch je pro ně opravdu nepříjemný. Spolehlivou ochranu vytvoří obsypání prkenné ohrady vrstvou písku a jehličí. Účinný je také popel z krbu či ohniště.

Slimáky odpuzuje máta, šalvěj i měsíček

Slimáci nemají rádi bylinky. Pokud je to možné, vysázejte si kolem sazenic například měsíček, mátu, šalvěj, petržel či česnek.

Vytvořte past na slimáky

Všeobecně známou radou, jak vymýtit slimáky ze zahrady je chytit je do pasti. Jenže, na co slimáky nalákat? Jednou z možností pivo. Nalijte trochu piva do kelímku a kelímek umístěte na zahradu. Na velké zahrady je vhodné takto umístit několik pastí zároveň. Slimáci do kelímku vlezou a utopí se.

Vytrvale sbírejte

Slimáky můžete den co den vzorně sbírat do kbelíku a posypat je solí nebo ovesnými vločkami, čímž je zahubíte. Je to sice každodenní utrpení, ale co bychom pro svoje zahrádku neudělali?

Kromě vlastnoručního sběru jsou spolehlivými sběrači slimáku slepice. Ty sice záhonky kompletně přeorají, ale někteří zahradníci tvrdí, že je to lepší mít přeoranou zahradu slepicemi než trpět nájezdy hladových slimáků.

Reklama