Škrabadla pro kočky – jak vybírat?

Domácí kočka kromě předení a mazlení se potřebuje také pohyb a možnost se protáhnout a škrábat drápky. K tomu slouží škrabadla pro kočky, která se vyrábí v mnoha variantách a typech. Jaké vybrat?

Kočka, která chodí ven nebo venku přímo žije, si drápky brousí o stromy, kameny a ztvrdlou zeminu. Kočka chovaná doma tuto možnost zpravidla nemá a tak jí musíme buď pořídit vhodné škrabadlo, nebo se smířit s tím, že si místo něj vybere sedačku, skříň nebo třeba nohu od stolu. Drápky totiž kočkám neustále dorůstají a tak si je stále musí brousit a je jim jedno, o co, využijí to, co je jim příjemné. Proto i při výběru škrabadla pro kočky dbejte spíše na praktičnost než design, protože když se nebude váš výběr zamlouvat kočce, bude dál k broušení používat nábytek nebo si najde jiný objekt, který se ale rozhodně nebude jako škrabadlo zamlouvat vám. Kromě vzhledu tak věnujte pozornost hlavně funkčnosti a stabilitě.

Velká nebo malá škrabadla pro kočky?

Nejoblíbenější jsou samozřejmě velké sestavy s odpočívadly, poličkami a kukaněmi, kde se kočka schová. Pokud však dispozice vašeho bytu nejsou určené k tomu, aby škrabadla pro kočky zabrala půlku jeho obytné plochy, zvolte velikost menší. Ideální je alespoň s jedním odpočívadlem, aby kočka mohla šplhat a vybíjet svou energii přirozeným pohybem. Zvažte také nosnost jednotlivých komponentů a přizpůsobte výběr škrabadla pro kočky velikosti té vaší. Některá plemena, jako jsou bengálská nebo mainská mývalí kočka, nemají problém vážit v dospělosti i 10 a více kilo a to už vyžaduje od škrabadla dostatečnou odolnost. Šplhací části pak bývají nejčastěji omotány sisalovým provazem, který je pro kočičí drápky vhodný. Škrabadlo pak umístěte ideálně u zdi pro možnost přichycení ke stěně a zvýšení stability a také proto, aby po hře a šplhání měla kočka k dispozici i klidovou zónu bez rušení.

Reklama