Skanzen v Přerově nad Labem představuje lidové stavitelství 19. století

Staročeská chalupa, Skanzen polabské architektury v Přerově nad Labem, foto: Petr Vilgus

První muzeum pod širým nebem, které bylo pojmenované skanzen, vzniklo v roce 1891 ve švédském Stockholmu. V roce 1895 se v Praze konala Národopisná výstava českoslovanská, na které byla vystavena taky „česká chalupa.“

Reklama

Právě švédským skanzenem i „českou chalupou“ byl inspirován majitel brandýského panství, princ Ludvík Salvátor Toskánský, mořeplavec a etnograf, pocházející z toskánské větve Habsburků. Tento šlechtic zakoupil v Přerově nad Labem chalupu místní kovářské rodiny, která byla jednou z nejhezčích lidových staveb v Polabí. V této chalupě z 18. století pak v roce 1900 zřídil národopisnou expozici. V Přerově nad Labem tak vznikl nejstarší český skanzen a čtvrtý nejstarší skanzen v Evropě. Před chalupou se za první republiky konala představení Smetanovy Prodané nevěsty, kterou tu hrávalo pražské Národní divadlo pod širým nebem.

Dnes je stavba označovaná jako Staročeská chalupa a stala se základem zdejšího skanzenu, Polabského národopisného muzea. Ve skanzenu jsou ještě původními stavbami bednárna se starou školou a bývala panská myslivna z poloviny 19. století. Po roce 1967 byly do skanzenu přeneseny další památky lidového stavitelství z oblasti středního Polabí. Najdete zde roubené chalupy, špýchary, chlívky, stodolu, studnu, sušárnu ovoce, dřevěné vyřezávané včelíny, lidové plastiky a mnoho dalších drobných staveb. V několika stavbách ve skanzenu jsou umístěny národopisné expozice, dokumentující lidovou kulturu středního Polabí v 18 – 20. století.

Ve skanzenu se podařilo jedinečně zachovat ráz staročeské vesnice

Ve skanzenu se podařilo jedinečně zachovat ráz staročeské vesnice včetně drobných detailů. V oknech lidových chalup pěkné voní muškáty, různobarevné kvítí i léčivé byliny rostou na zahrádkách, v sadech zraje ovoce.

V průběhu roku se ve skanzenu konají nejrůznější akce a výstavy, připomínající staročeské zvyky a tradice.

Muzeum Moto – Velo

Můžete se taky ještě porozhlédnout po obci, stojí to za to. V jedné chalupě má sídlo muzeum Moto – Velo. Je to zajímavé soukromé muzeum, ve kterém si můžete prohlédnout několik desítek historických motocyklů a kol.

V obci stojí taky barokní kostel sv. Vojtěcha a nedaleko skanzenu najdete taky zámek. Dříve zde stávala gotická tvrz, která byla přestavěna na renesanční zámek s krásnými sgrafity. Zámek je však veřejnosti nepřístupný.

Ve zdejší obci najdete ještě několik drobných církevních staveb, soch a staré lípy. Přerov nad Labem si tak dodnes zachoval vzhled malebné české vesnice.

Reklama