Skalka podle vašich představ

Mít na zahradě skalku, kterou by vám sousedi chodili okukovat, to se může zdát jako nadlidský úkol. Možná právě obdivujete skalku vašich známých a příbuzných. My vám ale poradíme, jak docílit toho, aby všichni kolem opěvovali právě tu vaší.

Hned v úvodu ale mějte na paměti, že se nejedná o práci na jeden den. Skalka je něco, co vám poroste před očima a na co budete právem pyšní. Než se rozhodnete se „stavbou“ začít, musíte si rozmyslet, kam pečlivě vybrané kameny umístíte. Nezapomínejte, že Vám jde hlavně o to, aby vše vypadalo co nejpřirozeněji. Nemusíte hned kameny zakopávat a upevňovat do země. Nejprve si je jen rozmístěte podle Vašich představ a pak si je s odstupem prohlédněte. Možná totiž zjistíte, že Vaše představa není tak dokonalá, jak jste si mysleli, a tak si tím ušetříte zbytečnou práci se zakopáváním a opětným překopáváním kamenů. Nezapomeňte také na to, že při sázení a pletí budete na kameny stoupat. Proto musí být dostatečně stabilní a mezery pro výsadbu rostlin raději širší. Nebojte se, že by kameny byly od sebe moc daleko, vše vám pak zaroste a skalka bude taková jako ve vašich představách.

Pokud už teď víte, že se skalce nebudete moci věnovat každý den, vysaďte si spíše nenáročné rostliny a nezapomínejte i na to, že se musíte rozhodovat podle lokality. Pokud je Vaše dílo spíše v polostínu, sázejte květiny jako je například dymnivka žlutá, dlužicha krvavá, dřípatka horská a karpatská, hosta, kandíky, prvosenky, trávnička přímořská a zběhovec výběžkatý.

Je-li skalka vystavena denně přímému sluníčku, pak se raději zaměřte na rostliny jako je například lomikámen, mateřídouška, netřesk, nízké kosatce, nízké kobercové floxy, pochybek plazivý, pupalka rozchodník, rozrazil, rožec a tařice horská.

Rozlišovat byste měli i to, zda je Vaše skalka spíše ve vlhčím nebo sušším místě zahrady. Do vlhčího zákoutí se hodí rostliny jako je hořec čínský, písečnice nachová, pryskyřník, prvosenka růžová a japonská, škornice a zběhovec plazivý. Na sušší místa spíše sázejte rostliny jako je čistec, hlaváček jarní, kostřava, karafiáty skalkové, lomikámen, mateřídoušku, netřesk, opuncie a rozrazil východní.


Reklama