Schváleno senátem: Důchody se budou zvyšovat rychleji a posouvání stropu se zpomalí

Doposud rostla hranice důchodového věku poměrně rychle, poslanci však ustálili strop na úrovni 65 let. V budoucnosti se sice pravděpodobně bude zvedat, ale rozhodně ne takovým tempem jako doposud. Důchodci se zároveň mohou těšit na rychlejší zvyšování penze – vládě se podařilo prosadit jiný způsob výpočtu valorizace. Všechny změny byly v červnu tohoto roku schváleny senátem.

Dne 8.6. senátoři schválili dočasný důchodový strop ve výši 65 let. Vzhledem k tomu, že věk dožití v České republice průběžně roste, se může hranice co pět let posunout směrem nahoru. V praxi se změny dotknou lidí s datem narození po roce 1965.

Vláda návrhy na změny schválila již koncem srpna roku 2016 i navzdory odporu tehdejšího ministra financí Andreje Babiše. V dubnu letošního roku novelu odsouhlasila poslanecká sněmovna a nyní i senát.

Jak rychle se bude důchod zvedat?

Velmi pozitivní zprávou pro současné důchodce je vyšší valorizace důchodů. Penze se doposud zvedala o třetinu růstu reálných mezd, nyní to bude o polovinu, a navíc o růst cen zboží, které je určeno pro lidi v důchodovém věku. V roce 2018 důchody porostou v průměru o 500 Kč, což je cca o 4,4 procenta.

Smyslem vyšší valorizace je vyrovnání tempa s růstem příjmů lidí v produktivním věku, a tedy zajištění lepší životní úrovně při překonání hranice důchodového věku.

Valorizace jako „dáreček“ pro voliče?

Odpůrcem valorizace byla především ministryně Marksová. Ta uvedla, že změny zvednou státní rozpočet o 2,5 miliardy korun a v budoucích letech bude schodek ještě hlubší. Podle ní tyto „předvolební dárky“ neřeší reálnou situaci a mnohem efektivnější by byla celková změna systému. Mimo to jde dodatek tzv. na poslední chvíli – prioritou novely bylo zastropování důchodového věku a nikoliv zvýšení důchodů.

Reklama