Rýmovník: Léčivá pokojová rostlina, která odpuzuje hmyz

Hledáte krásnou, nenáročnou a praktickou pokojovou rostlinu? Pak vyzkoušejte rýmovník, který hezky vypadá, krásně voní a má praktické využití. Vůně rostliny odpuzuje hmyz, pomáhá při léčbě rýmy a listy jsou vhodné k přípravě sirupů i pro ochucení pokrmů.

 

Pokojová rostlina s latinským názvem Plectranthus argentatus je u nás spíše známá pod názvem rýmovník či molice. Pro svou vůni se jí přezdívá mexický eukalypt či kubánské oregano. Rýmovník patří do čeledi rostlin hluchavkovitých. Je charakteristický velkými vejčitými listy s jemnými chloupky. Zajímavostí je, že silné dužnaté listy téměř nelze usušit. I po utržení zůstávají stále svěží a vlhké.

Podmanivá vůně odpuzuje hmyz

Charakteristickým znakem rýmovníků je jeho okouzlující vůně, která v sobě snoubí aroma meduňky, máty, ale také kafru či eukalyptu. Rostlina nejvíce voní po promnutí či pokropení listů. Složení vonných silic má kromě příjemné vůně i praktickou funkci. Odpuzuje komáry, mouchy, moly a další hmyz. Díky tomu je mexický eukalypt či chcete-li kubánské oregano účinným a přírodním odpuzovačem hmyzu.

Léčí rýmu a uvolňuje dýchací cesty

Pěstitelé si rýmovník cení pro své léčivé vlastnosti. Jak již samotný název napovídá, rostlina je nápomocná při léčbě rýmy a obtíží horních cest dýchacích. Uvolnění dýchacích cest přispívá čichání k listům rýmovníku.

Jelikož listy vydrží i po odštípnutí dlouhou dobu ve skvělém stavu, doporučuje se mít u sebe jeden lístek a během dne k němu opakovaně přičichávat. Vhodné je také list ponořit do misky s vodou a přes noc umístit na topení. Vzduch v místnosti se nejen zvlhčí, ale také krásně provoní.

Dalším obvyklým užitím je uvaření čaje, který pomáhá při bolestech hlavy, vysokému krevním tlaku a nachlazení. Rýmovník lze dále využít pro výrobu sirupů nebo jako aromatickou bylinku v kulinářství.

Nenáročné pěstování

Pokud si budete chtít vypěstovat tuto krásnou, voňavou a léčivou rostlinku, pak se vám to jistě podaří. Rýmovník je naprosto nenáročný na pěstování. Pro ideální vegetaci mu stačí mírná zálivka a stanoviště s dostatkem světla. Rostlinu ale neumísťujte na přímé letní slunce.

Rýmovník je poměrně odolná rostlina, tudíž krátkodobě snese sucho. Ideální je, když substrát nevyschne, ale zároveň ani není přemokřený. Kubánskému oreganu také prospívá orosení listů.  V zimě zálivku omezte a rostlinu udržujte v teple nad 15 oC.

Správnou péčí se rýmovník odmění květenstvím, které probíhá v období od listopadu do února. Květ vydrží přibližně jeden týden.

Snadné množení

Listy kubánského oregana je vhodné zaštipovat a rostlinu tvarovat a do koule či do vertikálních trsů. Uštípnuté listy lze použít jako řízky. Stačí je nechat ve vodě zakořenit a poté zasadit do substrátu. Úspěšnost množení je vysoká, díky tomu si rýmovník čím dál častěji nachází cestu do českých domácností.

Reklama