Proti lymeské borelióze chrání jen repelent

Klíště, zdroj: Ogilvy a Mather Morava
Na procházkách přírodou na vás číhá několik potenciálních nebezpečí spojených s klíšťaty. Zatímco proti klíšťové encefalitidě se lze nechat naočkovat, proti lymeské borelióze nikoliv. Jedinou ochranou je repelent. Lidé však při použití repelentu dělají chyby a snižují jeho účinnost.

 

Reklama

Ve většině krajů České republiky, kde se klíšťata vyskytují, spadá jejich největší výskyt někam do období dubna. Během letních měsíců křivka jejich výskytu padá, aby se začátkem podzimu opět dostala na vrchol. Jejich aktivita je závislá na různých aspektech jako například průměrná vlhkost apod. V současné době je již prakticky celé území České republiky endemická oblast výskytu klíšťové encefalitidy a klíšťata se dále aklimatizují i ve vyšších nadmořských výškách. Dle údajů Státního zdravotního ústavu četnost nákazy klíšťovou encefalitidou roste a co je alarmující, infekce se postupně šíří i do míst, kde se v minulosti nevyskytovala či vyskytovala v podstatně menší míře (www.szu.cz/tema/prevence/klistova-encefalitida).

 

Repelent je dnes nutností

A zatímco proti klíšťové encefalitidě se zájemci mohou naočkovat, proti lymeské borelióze nikoliv. Jedinou ochranou, pomineme-li vhodné oblečení, zůstává repelent coby praktický prostředek zabraňující členovcům (klíšťatům) v přistání a probodení kůže. A to i přesto, že většina repelentů je účinnější proti komárům, než proti klíšťatům.

Ačkoliv jsou ve standardních koncentracích do 30 % účinné látky (nejčastěji se jedná o DEET – Diethyltoluamidu nebo IR3535) repelenty bezpečné (vyšší koncentrace jsou v našich zeměpisných šířkách opravdu zbytečné), je nutné dodržovat určité zásady aplikace, aby jejich účinek byl co největší a zároveň nebylo ohroženo naše zdraví.

Protože nejběžnější účinná látka repelentů – Diethyltoluamid je v podstatě rozpouštědlo, nemělo by přijít do kontaktu s oblečením, které je vyrobeno z plastu, umělého hedvábí, elastických vláken a jiných syntetických látek. Také s ošetřením kůže to nepřehánějte a dejte pozor, abyste nezasáhli oči, ústa nebo poškozené části kůže – oděrky apod. Pro děti raději vyberte co nejslabší koncentrace, které znamenají častější opakování aplikace nebo jinou účinnou látku – např. IR3535).

Pokud si pozorně přečtete informace uvedené na repelentech, všimnete si, že se po návratu z přírody bez výhrady doporučuje omýt repelentem ošetřené partie těla vodou a mýdlem.

 

Repelent vybírejte pečlivě

Účinnost repelentů jsou průměrně 3 hodiny, takže se nebojte průběžně repelent znovu aplikovat. Repelent, kterým si ošetříte pokožku a schováte ji pod oblečení, je zbytečný. Proto ošetřujte jen místa, u kterých hrozí, že přijdou do kontaktu s klíšťaty. Repelentem nešetřete, ani to s ním nepřehánějte. Při jeho výběru se rozhodujte dle účinné látky a mnohé napoví také jejich historie. Lákavé moderní balení slibující zázraky může být totiž potenciálně rizikem pro vaše zdraví. Naopak například tradiční žluté přípravky s černo-červeným nápisem Repelent z portfolia Alpy patří již roky mezi nejznámější a nejvyhledávanější repelenty na českém trhu.

Není bez zajímavosti, že nejsilnější varianta Repelentu Forte byla testována ve specifických podmínkách v povodí řeky Sázavy v nadmořské výšce 400 m. n. m, tedy v lokalitě s vyšším počtem výskytu ovádů a muchniček zdobných. Výsledek testování SZÚ potvrdil jejich vysokou účinnost i na tyto druhy hmyzu.

Před výletem do přírody se každopádně vyplatí podívat se do mapy výskytu infikovaných klíšťat, abyste se vhodně připravili.

Lucie Paseková

Reklama