Projekt Přežil jsem chřipku upozorňuje na smrtelná rizika onemocnění

V minulých dnech jste si mohli přečíst příběhy seniorů, pro které chřipka znamenala vážné zdravotní riziko. Zanedbání péče u na první pohled banální chřipky může totiž vést až ke smrti. Na rizika upozorňuje projekt „Přežil jsem chřipku“.

Chřipka ročně postihne asi 10–15 % procent populace. Projekt „Přežil jsem chřipku“ upozorňuje na nebezpečné následky tohoto onemocnění u jedné z nejohroženějších skupin – seniorů. Záludnost této globálně rozšířené nemoci spočívá v možných komplikacích, při kterých i při včasné intenzivní péči dochází k úmrtí u třetiny až poloviny pacientů, a to především seniorů. „Touto kampaní chceme upozornit na vážné důsledky chřipky a vyzvat nejohroženější skupiny k prevenci ve formě očkování,“ říká Dr. Zdeněk Pernes, předseda Rady seniorů ČR.

Přečtěte si příběh paní Alžběty v článku Chřipka mi vzala energii na hlídání vnoučat a příspěvek pana Jaromíra Nepodceňujte chřipku, mě málem stála život.

Na chřipku ročně zemře dva tisíce pacientů

V České republice má chřipka každoročně na svědomí statisíce nemocných a v průměru až ve dvou tisících případů je jejím následkem smrt. Nejohroženější skupinou jsou malé děti, chronicky nemocní lidé a senioři. Nejúčinnější prevencí chřipky a jejích případných závažných komplikací je očkování. „Podstatou očkování je vytvoření protilátek proti chřipkovým antigenům, které jsou součástí očkovací látky. Antigenní složení chřipkových vakcín je každoročně upravováno podle doporučení Světové zdravotnické organizace, které je pro výrobce závazné,“ vysvětluje odborný garant kampaně doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD., MBA, FRCPS.

Součástí projektu je událost pro veřejnost, příběhová část a edukační videa. V první říjnový den byly jako symbol boje proti chřipce rozdávány vitamíny nabité pomeranče a zároveň probíhala volná edukace o samotném očkování proti chřipce. Nejvhodnějším obdobím pro vakcinaci je podzim – od října do listopadu. Na trhu existuje několik typů, mezi doporučované patří čtyřvalentní vakcína Vaxigrip Tetra, která umožňuje poskytnout širší ochranu proti virům chřipky. „Použití tetravalentních vakcín má za cíl redukci výskytu onemocnění chřipkou, snížit počet hospitalizací i počet úmrtí,“ uzavírá docent Maďar. Vážné následky chřipky pak vykreslí příběhy dvou seniorů, kteří kvůli onemocnění museli podstoupit hospitalizaci v nemocnici. Edukační videa s  docentem Rastislavem Maďarem budou umístěna na stránkách Rady seniorů a budou celou problematiku vysvětlovat a zároveň sloužit jako návod, jak se chřipce nejlépe bránit.

Reklama