Prevence pomáhá v úspěšné léčbě rakoviny tlustého střeva

Zdroj: Pixabay.com

Česká republika drží v porovnání s ostatními vyspělými státy světa první místo ve výskytu rakoviny tlustého střeva. Každý rok je rakovina tlustého střeva diagnostikována u více než osmi tisíc pacientů.  V polovině případů je bohužel již v nevyléčitelném stádiu. Přitom včasné odhalení zvyšuje šance na uzdravení. Poznejte, jak  rakovinu tlustého střeva včas odhalit.

Reklama

Nepodceňujte prevenci

Na rozdíl od jiných typů rakovin, se rakovina tlustého střeva nerozvíjí tak rychle, což je pro pacienty velkou výhodou. Správnou prevencí a pozorováním můžete její příznaky včas odhalit.

Příznaky rakoviny tlustého střeva

Příznaky počínající rakoviny tlustého střeva může dobře odhalit i laik. Mezi ty nejvýraznější patří problémy s vylučováním. Objevuje zácpa či průjem a to vždy na delší dobu a bez přímých příčin. Další zjevnou příčinou jsou bolesti v podbřišku. Zpočátku se objevují nahodile, později přechází v bolest trvalou. Dále se objevuje také nechutenství, únava, pocity na zvracení či trvalá nevolnost. Příznakem rakoviny je i krev ve stolici. Jestliže podobné příznaky na sobě začnete pozorovat, neváhejte a okamžitě navštivte lékaře, který provede náležitá vyšetření a stanoví diagnózu.

Včasné odhalení rakoviny zvyšuje úspěšnost léčby

Šance na vyléčení závisí na tom, v jakém stádiu je rakovina zjištěna. Čas hraje významnou roli. Ročně na rakovinu tlustého střeva zemře v České republice až 4 000 lidí, ovšem naopak je i 4 000 lidí úspěšně vyléčeno! Nepodceňujte tuto hrozbu a dodržujte preventivní prohlídky. Muži i ženy by měli po dosažení 50 let absolvovat jednou ročně test krve ve stolici. Test je zdarma. Zároveň by pacienti měli preventivně podstoupit vyšetření screeningové kolonoskopie.  Bližší informace o nárocích na vyšetření podá váš praktický lékař.

Reklama